23 July 2024 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Yeni Keşfedilen Fosil, Soyu Tükenmiş Bir İnsan Türünün Evrimine İşaret Ediyor

Paranthropus robustos soyu tükenmiş insan türlerinden bir tanesidir. Bu türün erkeklerinin dişilerden önemli ölçüde büyük olduğu düşünülmekteydi. Günümüz primatlarından orangutanlar, goriller ve babunlar da görülen boyut farklılıklarına çok benzeyen bir durumdur.

Güney Afrika’daki yeni bir fosil keşfi, P.robustus’un yaklaşık 2 milyon yıl önce yerel bir iklim değişikliği döneminde hızla evrimleştiğini ve bunun daha önce cinsiyete atfedilen anotomik değişikliklere yol açtığını gösteriyor.

Washington Üniversitesi’ndeki antropologların da dahil olduğu uluslararası bir araştırma ekibi , 9 Kasım’da Nature Ecology & Evolution dergisinde Johannesburg’un kuzeybatısındaki fosil zengini Drimolen mağara sistemindeki keşiflerini bildirdiler.

Washington Üniversitesi Sanat ve Bilim Biyolojik Antropoloji profesörü David Strait, “Bu, fosil kayıtlarında belgelenmesi zor olabilecek türden bir fenomendir, özellikle de erken insan evrimi açısından,” dedi.

Mağara oldukça iyi korunmuş durumdaki fosil Samantha Good isimli bir öğrenci tarafından keşfedildi.

Araştırmacılar, Güney Afrika’da P. robustus’un ortaya çıkışının, biraz daha ilkel bir erken insan olan Australopithecus’un ortadan kalkmasıyla ve modern insanların ait olduğu cins olan Homo’nun erken temsilcilerinin bölgesinde ortaya çıkmasıyla kabaca aynı zamana denk geldiğini zaten biliyorlardı. Bu geçiş çok hızlı, belki de on binlerce yıl içinde gerçekleşti.

Strait, ” Çalışma hipotezi, Australopithecus popülasyonlarında iklim değişikliğinin sonunda ölümlerine yol açan stres yarattığı, ancak çevresel koşulların bölgeye başka yerlerden dağılmış olabilecek Homo ve Paranthropus için daha elverişli olduğu şeklindeydi” dedi. “Artık çevresel koşulların Paranthropus için de muhtemelen stresli olduğunu ve hayatta kalmak için uyum sağlamaları gerektiğini görüyoruz.”
DNH 155 olarak tanımlanan Drimolen’de keşfedilen yeni örnek açıkça bir erkek, ancak daha önce yakınlardaki Swartkrans bölgesinde keşfedilen diğer P. robustus’tan önemli yönlerden farklı – bu türe ait fosillerin çoğunun bulunduğu yer.

Paranthropus robustos canlandırma

Bir tür içindeki evrimin fosil kayıtlarında görülmesi zor olabilir. Değişiklikler çok az olabilir ve fosil kayıtları herkesin bildiği gibi çoğu zaman eksiktir.

Genellikle, fosil kayıtları, türlerin veya tür gruplarının fosil kayıtlarında görünmesi veya neslinin tükenmesi gibi daha büyük ölçekli kalıpları ortaya çıkarır. Dolayısıyla bu Drimolen keşfi, erken insan evrimine nadiren görülen bir pencere sunuyor.
Yeni örnek, Drimolen’de daha önce keşfedilmiş olan DNH 7 olarak bilinen ve dişi olduğu varsayılan üyesinden daha büyük, ancak Swartkrans’ın erkeklerinden ölçülebilir derecede daha küçük.

La Trobe Üniversitesi’nde bir doktora öğrencisi olan Jesse Martin “Son çalışmalarımız, Drimolen’in Swartkrallardan yaklaşık 200.000 yıl önce olduğunu gösterdi, bu yüzden P. robustus’un zaman içinde evrimleştiğine inanıyoruz, Drimolen erken bir nüfusu ve Swartkranlar daha sonraki, daha anatomik olarak türetilmiş bir nüfusu temsil ediyor.” dedi.

Martin, “Fosil kayıtları, türler arasındaki evrimsel ilişkilerin yeniden kurulmasına yardımcı olmak için kullanılabilir ve bu model, belirli grupların evrimini şekillendiren süreçler hakkında her türlü iç görü sağlayabilir,” dedi. “Ancak P. robustus örneğinde, aynı coğrafi bölgeden alınan, ancak biraz farklı zamanların ince anatomik farklılıklar sergileyen ayrı örneklerini görebiliriz ve bu, bir tür içindeki değişimle tutarlıdır.”

Çalışmanın diğer yazarı La Trobe Üniversitesi’nden Angeline Leece, “Bir soy içindeki evrimsel değişimi belgeleyebilmek çok önemli” dedi. “Evrimsel süreçler hakkında çok odaklı sorular sormamızı sağlıyor. Örneğin, artık türlerde diş boyutunun zamanla değiştiğini biliyoruz, bu da neden sorusunu akla getiriyor. Çevresel değişikliklerin bu popülasyonları yiyecek stresi altına soktuğuna inanmak için nedenler var. Bu olasılığı test etmemize izin verecek gelecekteki araştırmalara işaret ediyor. ”


Güney Afrika’da bu dönemde hızlı ama önemli iklim değişikliğinin kanıtı çeşitli kaynaklardan geliyor. Kritik olarak, fosiller, ormanlık alan veya çalılık ortamlarla ilişkili bazı memelilerin neslinin tükendiğini veya daha az yaygınlaştığını gösterirken, daha kuru, daha açık ortamlar ilk kez yerel olarak ortaya çıktı.

Strait, “P. robustus, kafatasında, çenelerinde ve dişlerinde çok sert veya çok sert gıdalardan oluşan bir diyet yemeye adapte edildiğini gösteren bir dizi özelliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor.” Dedi. “Bu adaptasyonların, ortamın daha soğuk ve kuru hale gelip yerel bitki örtüsünde değişikliklere yol açması nedeniyle yenmesi mekanik olarak zor olan yiyecekler üzerinde hayatta kalmasına izin verdiğini düşünüyoruz.

Ancak Drimolen’den alınan örnekler, daha sonra Swartkrans’tan gelen P. robustus popülasyonu kadar güçlü bir şekilde ısırıp çiğnemelerini engelleyecek şekilde çiğneme kaslarının konumlandırıldığını gösteren iskelet özellikleri sergiliyor” dedi. “200.000 yıl boyunca, kuru bir iklim muhtemelen türlerde daha verimli ve güçlü bir besleme aygıtının evrimini destekleyen doğal seçime yol açtı.”

Leece, P. robustus’un, ekibin 2015 yılında aynı Drimolen bölgesinde keşfettiği bir bebek H. erectus kafatası tarafından belgelendiği gibi, doğrudan atamız Homo erectus ile aşağı yukarı aynı zamanda ortaya çıkmasının dikkate değer olduğunu söyledi .

Leece, “Oldukça farklı olan bu iki tür, nispeten büyük beyinleri ve küçük dişleriyle H. erectus ve nispeten büyük dişleri ve küçük beyinleriyle P. robustus farklı evrimsel deneyleri temsil ediyor” dedi. “Sonunda galip gelen soy bizken, fosil kayıtları, P. robustus’un iki milyon yıl önceki manzarada H. erectus’tan çok daha yaygın olduğunu gösteriyor.”

Geçtiğimiz çeyrek yüzyılda çok sayıda insan fosili türü keşfedildi ve bu yeni tür tanımlamalarının çoğu, küçük coğrafi bölgelerdeki ve dar zaman aralıklarındaki yalnızca bir veya birkaç alandaki az sayıdaki fosile dayanıyor.

Strait, “Paleoantropolojinin, anatomideki varyasyonu birden fazla türün varlığının kanıtı olarak yorumlama konusunda biraz daha kritik olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. “Fosil örneklerinin yaşlarına bağlı olarak, kemik anatomisindeki farklılıklar, birden fazla türe ait kanıtlardan ziyade soylar içindeki değişiklikleri temsil edebilir .”

 

Johannesburg Üniversitesi’nden Proje Eş Direktörü Stephanie Baker, “Drimolen, mevcut ekibin bütünsel kazı ve saha sonrası analize olan bağlılığının bir kanıtı olan, erken hominin keşifleri için hızla bir sıcak nokta haline geliyor. DNH 155 kafatası, bilim tarafından bilinen en iyi korunmuş P. robustus örnekleri. Bu, dikkatli, ince ölçekli araştırmaların uzak atalarımız hakkında bize neler söyleyebileceğinin bir örneğidir. ” dedi.

Kaynak:  Drimolen cranium DNH 155 documents microevolution in an early hominin species, Nature Ecology & Evolution (2020). DOI: 10.1038/s41559-020-01319-6 , www.nature.com/articles/s41559-020-01319-6

 

Banner
Benzer Yazılar

Dünyanın Kanıtlanan En Eski Şikesi Büyük Antinoeia Oyunlarında Yapıldı

21 Şubat 2021

21 Şubat 2021

Dünyamız üzerinde eski olan yüzlerce şey var bunlardan biri de insanların kazanma tutkusu. Kazanma tutkusunun olduğu bir yerde hilenin de...

İnsan Ne Zaman Dik Yürümeye Başladı

25 Şubat 2021

25 Şubat 2021

Darwin’in, insanların şempanzeler ve goriller arasında yakın bir evrimsel ilişki olduğu teorisi bilim dünyasında hararetli tartışmaların devam ettiği bir alandır....

Kehribar İçinde 99 Milyon Yıldan Beri Korunan Gizemli Hayvan

20 Haziran 2021

20 Haziran 2021

Myanmar’da keşfedilen 99 milyon yıllık kehribar içine hapsolmuş hayvan kalıntısını bilim insanları küçük bir dinozorun kafatası olarak değerlendirmişlerdi. Kehribarın 99...

Kuzey İtalya’da keşfedilen 3300 yıllık Tunç Çağı boyunduruğu

30 Ekim 2023

30 Ekim 2023

Kuzey İtalya’nın Veneto bölgesindeki Este’de Geç Tunç Çağı’na ait bir yerleşimde 3.300 yıllık nadir bir ahşap boyunduruk keşfedildi. Ahşap boyunduruk...

Antandros Antik Kenti’nde 2 bin 350 yıllık Kibele Heykeli’ne ulaşıldı

21 Ağustos 2022

21 Ağustos 2022

Balıkesir’in Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi’nin 4 kilometre doğusunda, İda Dağı (Kazdağı) eteklerinde, Pelasglar tarafından kurulmuş olan Antandros Antik Kenti’nde devam...

Aizanoi’de “Afrodit” ve “Dionysos” un heykel başları bulundu

29 Ekim 2021

29 Ekim 2021

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alan 5 bin yıllık geçmişe sahip Aizanoi Antik Kenti kazılarında aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in ve...

Aswan’daki Isis Tapınağı Keşfinden 150 Yıl Sonra Ziyarete Açıldı

25 Ocak 2021

25 Ocak 2021

Aswan’daki Isis Tapınağı, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ve turizm hizmetlerinin geliştirilmesinin ardından halka yeniden açıldı. Aswan’ın merkezindeki bir yerleşim bölgesinde bulunan...

Yeni araştırma sonucu; Greko-Romen taş vazolar teknolojik bilginin yayılımını gösteriyor

12 Mart 2023

12 Mart 2023

Yunan, Helenistik ve Roma Dönemi taş vazolar üzerinde yapılan bir araştırma; Antik Dönem zanaatkarları arasında teknolojik bilginin yayıldığını ortaya koydu....

Idyma Antik Kenti’nin meclis binası ve tapınağı ortaya çıkarılıyor

11 Aralık 2022

11 Aralık 2022

Gökova Körfezi’nin kuzeyinde Akyaka beldesi sınırları içinde yer alan 2700 yıllık Attika-Delos Deniz Birliği üyesi Idyma Antik Kenti’nin meclis binası...

İsrail’de Yunanca yazılı sapan taşı bulundu

8 Aralık 2022

8 Aralık 2022

İsrailli arkeologlar Yavne arkeolojik alan içinde yer alan antik sarayda Yunanca yazılı 2200 yıllık sapan taşı buldular. Sapan taşı, Helenistik...

Nebraska’daki Eski Volkanik Kül Yatağında Yüzlerce İyi Korunmuş Tarih Öncesi Fosil Bulundu

17 Ekim 2020

17 Ekim 2020

Sulama delikleri, Nebraska’nın uzun otlakları arasındaki tarih öncesi hayvanları her zaman cezbetmiştir. Atlardan, develere, gergedanlara, yakınlarda bulunan vahşi köpekleri ve...

Sanat tarihi ve arkeoloji mezunlarının turist rehberi olmalarını kolaylaştıracak kanun teklifi hazırlanıyor

9 Şubat 2024

9 Şubat 2024

AK Parti grubu, sanat tarihi ve arkeoloji mezunlarının turist rehberi olmalarını kolaylaştıracak kanun teklifi verecek. AK Parti Grup Başkanı Abdullah...

Yeni kanıtlar Endonezya’daki Gunung Padang’ın Göbeklitepe’den bile daha eski olduğunu öne sürüyor

25 Kasım 2023

25 Kasım 2023

Endonezya’nın Batı Java kentinin yemyeşil manzaralarında yer alan devasa bir megalitik yapı olan Gunung Padang, dünyanın en eski piramidi olabilir....

Maraş “Kahraman” Unvanını Nasıl Aldı?

7 Şubat 2021

7 Şubat 2021

7 Şubat 2021 Maraş’a “Kahraman” unvanı verilmesinin 48. yıldönümü… Maraş‘a, işgalci Fransız birliklerine karşı gösterdiği üstün başarılı savunmalarından dolayı Türkiye...

Evesham yakınlarında ortaya çıkarılan Arnavut kaldırımlı yol, İngiltere’deki türünün en iyi Roma örneği olabilir.

19 Ekim 2022

19 Ekim 2022

İngiltere’nin Worcestershire kentindeki Evesham yakınlarında Roma yapımına ait olduğuna inanılan Arnavut kaldırımlı yol keşfedildi. Yolun Romalı olduğu doğrulanırsa, İngiltere’de türünün...

Yorumlar
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]