2 December 2023 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Yeni Keşfedilen Fosil, Soyu Tükenmiş Bir İnsan Türünün Evrimine İşaret Ediyor

Paranthropus robustos soyu tükenmiş insan türlerinden bir tanesidir. Bu türün erkeklerinin dişilerden önemli ölçüde büyük olduğu düşünülmekteydi. Günümüz primatlarından orangutanlar, goriller ve babunlar da görülen boyut farklılıklarına çok benzeyen bir durumdur.

Güney Afrika’daki yeni bir fosil keşfi, P.robustus’un yaklaşık 2 milyon yıl önce yerel bir iklim değişikliği döneminde hızla evrimleştiğini ve bunun daha önce cinsiyete atfedilen anotomik değişikliklere yol açtığını gösteriyor.

Washington Üniversitesi’ndeki antropologların da dahil olduğu uluslararası bir araştırma ekibi , 9 Kasım’da Nature Ecology & Evolution dergisinde Johannesburg’un kuzeybatısındaki fosil zengini Drimolen mağara sistemindeki keşiflerini bildirdiler.

Washington Üniversitesi Sanat ve Bilim Biyolojik Antropoloji profesörü David Strait, “Bu, fosil kayıtlarında belgelenmesi zor olabilecek türden bir fenomendir, özellikle de erken insan evrimi açısından,” dedi.

Mağara oldukça iyi korunmuş durumdaki fosil Samantha Good isimli bir öğrenci tarafından keşfedildi.

Araştırmacılar, Güney Afrika’da P. robustus’un ortaya çıkışının, biraz daha ilkel bir erken insan olan Australopithecus’un ortadan kalkmasıyla ve modern insanların ait olduğu cins olan Homo’nun erken temsilcilerinin bölgesinde ortaya çıkmasıyla kabaca aynı zamana denk geldiğini zaten biliyorlardı. Bu geçiş çok hızlı, belki de on binlerce yıl içinde gerçekleşti.

Strait, ” Çalışma hipotezi, Australopithecus popülasyonlarında iklim değişikliğinin sonunda ölümlerine yol açan stres yarattığı, ancak çevresel koşulların bölgeye başka yerlerden dağılmış olabilecek Homo ve Paranthropus için daha elverişli olduğu şeklindeydi” dedi. “Artık çevresel koşulların Paranthropus için de muhtemelen stresli olduğunu ve hayatta kalmak için uyum sağlamaları gerektiğini görüyoruz.”
DNH 155 olarak tanımlanan Drimolen’de keşfedilen yeni örnek açıkça bir erkek, ancak daha önce yakınlardaki Swartkrans bölgesinde keşfedilen diğer P. robustus’tan önemli yönlerden farklı – bu türe ait fosillerin çoğunun bulunduğu yer.

Paranthropus robustos canlandırma

Bir tür içindeki evrimin fosil kayıtlarında görülmesi zor olabilir. Değişiklikler çok az olabilir ve fosil kayıtları herkesin bildiği gibi çoğu zaman eksiktir.

Genellikle, fosil kayıtları, türlerin veya tür gruplarının fosil kayıtlarında görünmesi veya neslinin tükenmesi gibi daha büyük ölçekli kalıpları ortaya çıkarır. Dolayısıyla bu Drimolen keşfi, erken insan evrimine nadiren görülen bir pencere sunuyor.
Yeni örnek, Drimolen’de daha önce keşfedilmiş olan DNH 7 olarak bilinen ve dişi olduğu varsayılan üyesinden daha büyük, ancak Swartkrans’ın erkeklerinden ölçülebilir derecede daha küçük.

La Trobe Üniversitesi’nde bir doktora öğrencisi olan Jesse Martin “Son çalışmalarımız, Drimolen’in Swartkrallardan yaklaşık 200.000 yıl önce olduğunu gösterdi, bu yüzden P. robustus’un zaman içinde evrimleştiğine inanıyoruz, Drimolen erken bir nüfusu ve Swartkranlar daha sonraki, daha anatomik olarak türetilmiş bir nüfusu temsil ediyor.” dedi.

Martin, “Fosil kayıtları, türler arasındaki evrimsel ilişkilerin yeniden kurulmasına yardımcı olmak için kullanılabilir ve bu model, belirli grupların evrimini şekillendiren süreçler hakkında her türlü iç görü sağlayabilir,” dedi. “Ancak P. robustus örneğinde, aynı coğrafi bölgeden alınan, ancak biraz farklı zamanların ince anatomik farklılıklar sergileyen ayrı örneklerini görebiliriz ve bu, bir tür içindeki değişimle tutarlıdır.”

Çalışmanın diğer yazarı La Trobe Üniversitesi’nden Angeline Leece, “Bir soy içindeki evrimsel değişimi belgeleyebilmek çok önemli” dedi. “Evrimsel süreçler hakkında çok odaklı sorular sormamızı sağlıyor. Örneğin, artık türlerde diş boyutunun zamanla değiştiğini biliyoruz, bu da neden sorusunu akla getiriyor. Çevresel değişikliklerin bu popülasyonları yiyecek stresi altına soktuğuna inanmak için nedenler var. Bu olasılığı test etmemize izin verecek gelecekteki araştırmalara işaret ediyor. ”


Güney Afrika’da bu dönemde hızlı ama önemli iklim değişikliğinin kanıtı çeşitli kaynaklardan geliyor. Kritik olarak, fosiller, ormanlık alan veya çalılık ortamlarla ilişkili bazı memelilerin neslinin tükendiğini veya daha az yaygınlaştığını gösterirken, daha kuru, daha açık ortamlar ilk kez yerel olarak ortaya çıktı.

Strait, “P. robustus, kafatasında, çenelerinde ve dişlerinde çok sert veya çok sert gıdalardan oluşan bir diyet yemeye adapte edildiğini gösteren bir dizi özelliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor.” Dedi. “Bu adaptasyonların, ortamın daha soğuk ve kuru hale gelip yerel bitki örtüsünde değişikliklere yol açması nedeniyle yenmesi mekanik olarak zor olan yiyecekler üzerinde hayatta kalmasına izin verdiğini düşünüyoruz.

Ancak Drimolen’den alınan örnekler, daha sonra Swartkrans’tan gelen P. robustus popülasyonu kadar güçlü bir şekilde ısırıp çiğnemelerini engelleyecek şekilde çiğneme kaslarının konumlandırıldığını gösteren iskelet özellikleri sergiliyor” dedi. “200.000 yıl boyunca, kuru bir iklim muhtemelen türlerde daha verimli ve güçlü bir besleme aygıtının evrimini destekleyen doğal seçime yol açtı.”

Leece, P. robustus’un, ekibin 2015 yılında aynı Drimolen bölgesinde keşfettiği bir bebek H. erectus kafatası tarafından belgelendiği gibi, doğrudan atamız Homo erectus ile aşağı yukarı aynı zamanda ortaya çıkmasının dikkate değer olduğunu söyledi .

Leece, “Oldukça farklı olan bu iki tür, nispeten büyük beyinleri ve küçük dişleriyle H. erectus ve nispeten büyük dişleri ve küçük beyinleriyle P. robustus farklı evrimsel deneyleri temsil ediyor” dedi. “Sonunda galip gelen soy bizken, fosil kayıtları, P. robustus’un iki milyon yıl önceki manzarada H. erectus’tan çok daha yaygın olduğunu gösteriyor.”

Geçtiğimiz çeyrek yüzyılda çok sayıda insan fosili türü keşfedildi ve bu yeni tür tanımlamalarının çoğu, küçük coğrafi bölgelerdeki ve dar zaman aralıklarındaki yalnızca bir veya birkaç alandaki az sayıdaki fosile dayanıyor.

Strait, “Paleoantropolojinin, anatomideki varyasyonu birden fazla türün varlığının kanıtı olarak yorumlama konusunda biraz daha kritik olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. “Fosil örneklerinin yaşlarına bağlı olarak, kemik anatomisindeki farklılıklar, birden fazla türe ait kanıtlardan ziyade soylar içindeki değişiklikleri temsil edebilir .”

 

Johannesburg Üniversitesi’nden Proje Eş Direktörü Stephanie Baker, “Drimolen, mevcut ekibin bütünsel kazı ve saha sonrası analize olan bağlılığının bir kanıtı olan, erken hominin keşifleri için hızla bir sıcak nokta haline geliyor. DNH 155 kafatası, bilim tarafından bilinen en iyi korunmuş P. robustus örnekleri. Bu, dikkatli, ince ölçekli araştırmaların uzak atalarımız hakkında bize neler söyleyebileceğinin bir örneğidir. ” dedi.

Kaynak:  Drimolen cranium DNH 155 documents microevolution in an early hominin species, Nature Ecology & Evolution (2020). DOI: 10.1038/s41559-020-01319-6 , www.nature.com/articles/s41559-020-01319-6

 

Banner
Benzer Yazılar

9 Yaşında ki Çocuk Süleyman Tapınağına Ait Altın Bir Boncuk Buldu

1 Aralık 2020

1 Aralık 2020

Bar-Ilan üniversitesinin gönüllüler için düzenlemiş olduğu Temple Mount Eleme Projesi (TMSP) kapsamında çalışan 9 yaşındaki bir çocuk 3000 yıllık altın bir...

Hristiyanlık Öncesi İskandinav Dinine Yeni Yorum

26 Şubat 2021

26 Şubat 2021

Hristiyanlıktan önceki İskandinav dini hakkında yapılan araştırmalar İskandinav dininde düşünülenden çok fazla çeşitlilik olduğunu gösterdi. Stockholm Üniversitesinin yaptığı 10 yıllık...

Bugüne Kadar Bulunmuş En Büyük Viking Gemi Mezarlığı

11 Kasım 2020

11 Kasım 2020

Arkeologlar radar taramaları sırasında bugüne kadar gömülmüş en büyük gemi mezarlığını buldular. Norveç’in güneydoğusundaki Gjellestad’da yere nüfuz eden radar (GPR)...

Kültür Bakanlığı’ndan Müze Severlere İyi Haber…

17 Aralık 2020

17 Aralık 2020

Teknolojinin gelişmesi her alanda olduğu gibi kültür alanında da değişimin itici gücü oldu. Bu değişimlerin birisi olan Kültür ve Turizm...

İngiltere’nin kutsal adasında bulunan somon omurlarından yapılmış en eski tespih

29 Haziran 2022

29 Haziran 2022

İngiltere’de “Kutsal Ada” (Holy Islands) olarak bilinen Northumberland kıyılarının hemen dışındaki Lindisfarne adasında, arkeologlar İngiltere’de somon omurlarından yapılmış şimdiye kadar...

2.700 Yıllık Eşsiz Donalar Kaya Mezarları Yok Oluyor

21 Temmuz 2023

21 Temmuz 2023

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde bulunan ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan 2 bin 700 yıllık Donalar Kaya Mezarları, bakımsızlık nedeniyle yok olma...

İspanya’da bulunan 2000 yıldan daha eski bir Keltiberya şehri

16 Temmuz 2023

16 Temmuz 2023

Madrid Politeknik Üniversitesi, İspanya’nın kuzeyindeki Soria eyaletinde bir Roma kampının ve Keltiberya kenti Titiakos’un keşfedildiğini duyurdu. Buna ek olarak, üniversiteden...

Sibirya Halkı 12.000 Yıl Önce Fildişini Oyun Hamuruna Benzeten Bir Tekniğe Sahipti

10 Ocak 2021

10 Ocak 2021

12.000 yıldan daha uzun bir süre önce insanlar, mamut fildişinden oyun hamuru benzeri bir malzeme yapmak için sofistike bir teknik...

Kudüs Tepeleri’nde Roma dönemi nekromansi kanıtları; yağ lambaları, mızrak uçları ve kafatasları

14 Temmuz 2023

14 Temmuz 2023

Kudüs Tepeleri’ndeki Te’omim Mağarası, bir zamanlar insanların gelecek hakkında bilgi edinme umuduyla ölülerle iletişim kurduğu yer olarak hizmet etmiş olabilir....

Eski Bir İnsan Grubu olan Denisovalılar Hakkında Yeni Gelişmeler

15 Kasım 2020

15 Kasım 2020

Şu anda Tibet Budist tapınağı olarak kullanılan dağın kenarındaki Baishiya Karst Mağarası, onlarca bin yıldır Denisovalılar olarak bilinen tarih öncesi...

Esna Tapınağı Orijinal Renklerine Kavuştu

15 Kasım 2020

15 Kasım 2020

Mısır  da bulunan Esna tapınağının keşfedilmesinin üzerinden 200 yıl geçtikten sonra araştırmacılar 2000 yıllık yazıtların orijinal renklerini ortaya çıkarmayı başardı....

Son Assur Başkenti “Ninive”

30 Ocak 2021

30 Ocak 2021

Ninive, Kuzey Irak’ta bugünkü Musul kenti yakınında, Dicle Nehri’nin doğu kıyısında bulunan eski bir Asur şehridir. Asur İmparatorluğu, MÖ 25....

Çin’in Büyük Kanal Sergisi Pekin’de Açılıyor

4 Kasım 2020

4 Kasım 2020

Çin’in Kuzeyinde Pekin’den güneyinde Zhejiang Eyaletine kadar uzanan Büyük Kanal, insan eliyle yapılmış dünyadaki en uzun ve en eski yapay...

İtalya’da 7000 yıllık nadir kil heykelcik bulundu

28 Temmuz 2023

28 Temmuz 2023

Roma Sapienza Üniversitesi’nden arkeologlar, Lazio’nun Sabina bölgesindeki Poggio Nativo yakınlarındaki Battifratta mağarasında kadın özelliklerine sahip bir heykelcik keşfettiler. Bu, yaklaşık...

Araştırmacılar Kuşan yazısını deşifre etti

14 Temmuz 2023

14 Temmuz 2023

Köln Üniversitesi dilbilim bölümü’ndeki bir araştırma ekibi, Orta Asya tarihinin etkili devletlerinden biri olan Kuşan İmparatorluğu’na ait bir yazı sistemini...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]