5 July 2022 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Yeni Keşfedilen Fosil, Soyu Tükenmiş Bir İnsan Türünün Evrimine İşaret Ediyor

Paranthropus robustos soyu tükenmiş insan türlerinden bir tanesidir. Bu türün erkeklerinin dişilerden önemli ölçüde büyük olduğu düşünülmekteydi. Günümüz primatlarından orangutanlar, goriller ve babunlar da görülen boyut farklılıklarına çok benzeyen bir durumdur.

Güney Afrika’daki yeni bir fosil keşfi, P.robustus’un yaklaşık 2 milyon yıl önce yerel bir iklim değişikliği döneminde hızla evrimleştiğini ve bunun daha önce cinsiyete atfedilen anotomik değişikliklere yol açtığını gösteriyor.

Washington Üniversitesi’ndeki antropologların da dahil olduğu uluslararası bir araştırma ekibi , 9 Kasım’da Nature Ecology & Evolution dergisinde Johannesburg’un kuzeybatısındaki fosil zengini Drimolen mağara sistemindeki keşiflerini bildirdiler.

Washington Üniversitesi Sanat ve Bilim Biyolojik Antropoloji profesörü David Strait, “Bu, fosil kayıtlarında belgelenmesi zor olabilecek türden bir fenomendir, özellikle de erken insan evrimi açısından,” dedi.

Mağara oldukça iyi korunmuş durumdaki fosil Samantha Good isimli bir öğrenci tarafından keşfedildi.

Araştırmacılar, Güney Afrika’da P. robustus’un ortaya çıkışının, biraz daha ilkel bir erken insan olan Australopithecus’un ortadan kalkmasıyla ve modern insanların ait olduğu cins olan Homo’nun erken temsilcilerinin bölgesinde ortaya çıkmasıyla kabaca aynı zamana denk geldiğini zaten biliyorlardı. Bu geçiş çok hızlı, belki de on binlerce yıl içinde gerçekleşti.

Strait, ” Çalışma hipotezi, Australopithecus popülasyonlarında iklim değişikliğinin sonunda ölümlerine yol açan stres yarattığı, ancak çevresel koşulların bölgeye başka yerlerden dağılmış olabilecek Homo ve Paranthropus için daha elverişli olduğu şeklindeydi” dedi. “Artık çevresel koşulların Paranthropus için de muhtemelen stresli olduğunu ve hayatta kalmak için uyum sağlamaları gerektiğini görüyoruz.”
DNH 155 olarak tanımlanan Drimolen’de keşfedilen yeni örnek açıkça bir erkek, ancak daha önce yakınlardaki Swartkrans bölgesinde keşfedilen diğer P. robustus’tan önemli yönlerden farklı – bu türe ait fosillerin çoğunun bulunduğu yer.

Paranthropus robustos canlandırma

Bir tür içindeki evrimin fosil kayıtlarında görülmesi zor olabilir. Değişiklikler çok az olabilir ve fosil kayıtları herkesin bildiği gibi çoğu zaman eksiktir.

Genellikle, fosil kayıtları, türlerin veya tür gruplarının fosil kayıtlarında görünmesi veya neslinin tükenmesi gibi daha büyük ölçekli kalıpları ortaya çıkarır. Dolayısıyla bu Drimolen keşfi, erken insan evrimine nadiren görülen bir pencere sunuyor.
Yeni örnek, Drimolen’de daha önce keşfedilmiş olan DNH 7 olarak bilinen ve dişi olduğu varsayılan üyesinden daha büyük, ancak Swartkrans’ın erkeklerinden ölçülebilir derecede daha küçük.

La Trobe Üniversitesi’nde bir doktora öğrencisi olan Jesse Martin “Son çalışmalarımız, Drimolen’in Swartkrallardan yaklaşık 200.000 yıl önce olduğunu gösterdi, bu yüzden P. robustus’un zaman içinde evrimleştiğine inanıyoruz, Drimolen erken bir nüfusu ve Swartkranlar daha sonraki, daha anatomik olarak türetilmiş bir nüfusu temsil ediyor.” dedi.

Martin, “Fosil kayıtları, türler arasındaki evrimsel ilişkilerin yeniden kurulmasına yardımcı olmak için kullanılabilir ve bu model, belirli grupların evrimini şekillendiren süreçler hakkında her türlü iç görü sağlayabilir,” dedi. “Ancak P. robustus örneğinde, aynı coğrafi bölgeden alınan, ancak biraz farklı zamanların ince anatomik farklılıklar sergileyen ayrı örneklerini görebiliriz ve bu, bir tür içindeki değişimle tutarlıdır.”

Çalışmanın diğer yazarı La Trobe Üniversitesi’nden Angeline Leece, “Bir soy içindeki evrimsel değişimi belgeleyebilmek çok önemli” dedi. “Evrimsel süreçler hakkında çok odaklı sorular sormamızı sağlıyor. Örneğin, artık türlerde diş boyutunun zamanla değiştiğini biliyoruz, bu da neden sorusunu akla getiriyor. Çevresel değişikliklerin bu popülasyonları yiyecek stresi altına soktuğuna inanmak için nedenler var. Bu olasılığı test etmemize izin verecek gelecekteki araştırmalara işaret ediyor. ”


Güney Afrika’da bu dönemde hızlı ama önemli iklim değişikliğinin kanıtı çeşitli kaynaklardan geliyor. Kritik olarak, fosiller, ormanlık alan veya çalılık ortamlarla ilişkili bazı memelilerin neslinin tükendiğini veya daha az yaygınlaştığını gösterirken, daha kuru, daha açık ortamlar ilk kez yerel olarak ortaya çıktı.

Strait, “P. robustus, kafatasında, çenelerinde ve dişlerinde çok sert veya çok sert gıdalardan oluşan bir diyet yemeye adapte edildiğini gösteren bir dizi özelliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor.” Dedi. “Bu adaptasyonların, ortamın daha soğuk ve kuru hale gelip yerel bitki örtüsünde değişikliklere yol açması nedeniyle yenmesi mekanik olarak zor olan yiyecekler üzerinde hayatta kalmasına izin verdiğini düşünüyoruz.

Ancak Drimolen’den alınan örnekler, daha sonra Swartkrans’tan gelen P. robustus popülasyonu kadar güçlü bir şekilde ısırıp çiğnemelerini engelleyecek şekilde çiğneme kaslarının konumlandırıldığını gösteren iskelet özellikleri sergiliyor” dedi. “200.000 yıl boyunca, kuru bir iklim muhtemelen türlerde daha verimli ve güçlü bir besleme aygıtının evrimini destekleyen doğal seçime yol açtı.”

Leece, P. robustus’un, ekibin 2015 yılında aynı Drimolen bölgesinde keşfettiği bir bebek H. erectus kafatası tarafından belgelendiği gibi, doğrudan atamız Homo erectus ile aşağı yukarı aynı zamanda ortaya çıkmasının dikkate değer olduğunu söyledi .

Leece, “Oldukça farklı olan bu iki tür, nispeten büyük beyinleri ve küçük dişleriyle H. erectus ve nispeten büyük dişleri ve küçük beyinleriyle P. robustus farklı evrimsel deneyleri temsil ediyor” dedi. “Sonunda galip gelen soy bizken, fosil kayıtları, P. robustus’un iki milyon yıl önceki manzarada H. erectus’tan çok daha yaygın olduğunu gösteriyor.”

Geçtiğimiz çeyrek yüzyılda çok sayıda insan fosili türü keşfedildi ve bu yeni tür tanımlamalarının çoğu, küçük coğrafi bölgelerdeki ve dar zaman aralıklarındaki yalnızca bir veya birkaç alandaki az sayıdaki fosile dayanıyor.

Strait, “Paleoantropolojinin, anatomideki varyasyonu birden fazla türün varlığının kanıtı olarak yorumlama konusunda biraz daha kritik olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. “Fosil örneklerinin yaşlarına bağlı olarak, kemik anatomisindeki farklılıklar, birden fazla türe ait kanıtlardan ziyade soylar içindeki değişiklikleri temsil edebilir .”

 

Johannesburg Üniversitesi’nden Proje Eş Direktörü Stephanie Baker, “Drimolen, mevcut ekibin bütünsel kazı ve saha sonrası analize olan bağlılığının bir kanıtı olan, erken hominin keşifleri için hızla bir sıcak nokta haline geliyor. DNH 155 kafatası, bilim tarafından bilinen en iyi korunmuş P. robustus örnekleri. Bu, dikkatli, ince ölçekli araştırmaların uzak atalarımız hakkında bize neler söyleyebileceğinin bir örneğidir. ” dedi.

Kaynak:  Drimolen cranium DNH 155 documents microevolution in an early hominin species, Nature Ecology & Evolution (2020). DOI: 10.1038/s41559-020-01319-6 , www.nature.com/articles/s41559-020-01319-6

 

Banner
Benzer Yazılar

Kafatası Kemiği Homo Erectus İnsanının Yaşını Belirlemede Yardımcı Oldu

16 Nisan 2021

16 Nisan 2021

İnsan evriminin bir halkasını oluşturan Homo erectus, Homo sapiens (modern insan) benzer vücut yapısına ve davranışına sahip ilk örneği teşkil...

Sular çekilince Kura-Aras Kültürü izlerini taşıyan Pulur Sakyol ve Yeniköy höyükleri gün yüzüne çıktı.

7 Aralık 2021

7 Aralık 2021

Kura Nehri ile Aras Nehri arasında kalan alanda kurganlarla temsil edilen Kura-Aras Kültürü izlerini taşıyan önemli kültürel alanları Pulur Sakyol...

Hitit Toplumunda Ensest İlişkiye Nasıl Bakılıyordu?

28 Kasım 2020

28 Kasım 2020

Anadolu topraklarında uzun yıllar hüküm süren Hititler, kanunlar ile toplumsal yapıyı koruyan dönemin üst medeniyeti idi. Hititler, aile, kadın, erkek,...

Aigai Antik Kenti’nde Athena Tapınağı Çıkarılmaya Başlandı

12 Ekim 2021

12 Ekim 2021

Manisa il sınırları içerisinde yer alan Yuntdağı bölgesinde, Aiol halkı tarafından kurulan Aigai Antik Kenti kazılarında Athena Tapınağı çıkarılmaya başlandı....

Korku Mağarası’nda Yeni Ölü Deniz Parşömenleri Bulundu

16 Mart 2021

16 Mart 2021

İsrail’de Korku Mağarası’nda tarihlenen en eski ölü deniz parşömenleri bulundu. İsrailli arkeologların keşfettikleri ölü deniz parşömenler yaklaşık 2000 yılına tarihlendi....

Patara Antik Kenti Deniz Feneri Yapay Zeka İle Yeniden İnşaa Ediliyor

24 Mart 2021

24 Mart 2021

İçindekiler1 2 bin 500 taş yeniden birleştiriliyor2 2 bin 500 taşın röntgeni çekildi3 Bin yıla yakın toprak altındaydı4 Dünya’da örneği...

Orta Çağ’da milyonlarca insanın ölümüne neden olan kara veba Orta Asya’dan yayılmış olabilir

16 Haziran 2022

16 Haziran 2022

Covid-19 pandemisi yaklaşık 2 yıl boyunca Dünya’yı kapattı. Az da olsa etkisini hala devam ettiren Covid-19 salgını tarih boyunca Dünya’da...

Kolomb’tan 500 Yıl Önce Atlantik’i Geçen Efsanevi Viking Kadınının Evi Bulundu

12 Mart 2021

12 Mart 2021

Arkeologlar, yakın zamanda efsanevi Viking kadını Gudrid Torbjörnsdottir’e ait olduğuna inanılan bir çiftliği kazdılar. Gudrid Torbjörnsdottir’in, Atlantik’i geçen ilk Avrupalı ​​kadın...

Tek Tanrılı Dinlerin Başlangıç Noktası Oluz Höyük’te Havangah Namazı Kılınmış Olabilir

25 Mart 2022

25 Mart 2022

Amasya ilinin 25 kilometre batısında yer alan Oluz Höyük, dinsel yapılanma yönünden zengin bulgular veren antik kenttir. 15 yıldır devam...

Neandertallerin güçlü parmakları varken, insanlar daha iyi kontrole sahipti…

28 Kasım 2020

28 Kasım 2020

Yeni bir araştırmaya göre, Neandertal parmaklarının saplı aletleri tutmaya daha iyi adapte olduğu bulundu. Neandertallere ait baş parmağın hareketinden sorumlu...

Antandros Antik Kentinde ki Kazılar Yıl Boyu Devam Edecek

28 Ocak 2021

28 Ocak 2021

Antandros Antik Kenti Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi’ne 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Mysia ile Troas şehirleri arasında önemli konumda...

Mezolitik Dönemde Kullanılan Dikenli Uçların Malzeme Seçimi Şaşırttı

22 Aralık 2020

22 Aralık 2020

Bir zamanlar İngiltere Avrupa kıtasına bağlıydı. Zaman içinde bu bağlantı koptu ve aradaki bölge sular altında kaldı. Modern insanlar şimdi...

Arkeoloji, Eski Afrika Toplumlarının Salgınları Nasıl Yönettiğini Gösteriyor

7 Kasım 2020

7 Kasım 2020

İnsan ırkı belirli dönemlerde büyük salgınlar yaşamıştır. Bunlardan en yıkıcı olanlardan biri şüphesiz Kara Veba (1347-1351), diğeri ise İspanyol Gribi...

Seyitömer Höyüğü kazılarında 4 bin 500 yıllık urgan parçası bulundu

25 Aralık 2021

25 Aralık 2021

Kütahya’da yer alan Erken Tunç Çağı 2 ve 3’üncü dönemleri ile Roma Dönemi’ne ait yerleşimlerin ortaya çıkarıldığı Seyitömer Höyüğü kazılarında...

Arkeologlar, Orkney’de “şaşırtıcı” olarak tanımladıkları 5.000 yıllık bir tahta parçası buldular.

11 Ağustos 2021

11 Ağustos 2021

Arkeologlar Orkney’de şaşırtıcı keşifler yapmaya devam ediyor. Organik materyalleri bulmak oldukça zor olsa da arkeologlar Orkney’de 5.000 yıllık bir tahta...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mail bültenimize katılmak için e-posta adresinizi yazınız.