25 February 2024 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Avrupa’da bir cenaze töreni olarak insan yamyamlığının en eski kanıtı

Yeni bir araştırmaya göre yamyamlık, yaklaşık 15.000 yıl önce Kuzey Avrupa’da yaygın bir cenaze töreni uygulamasıydı; insanlar ölülerini zorunluluktan değil, kültürlerinin bir parçası olarak yiyorlardı.

Gough Mağarası, İngiltere’nin güneydoğusundaki tanınmış bir paleolitik bölgedir. Cheddar Geçidi’nde yer alan mağara, belki de en çok, başka insanlar tarafından kemirilmiş, kap ve kemik olduğuna inanılan 15.000 yıllık insan kafataslarının keşfiyle tanınıyor.

Quaternary Science Reviews dergisinde yayınlanan bir çalışma, bunun münferit bir olay olmadığını öne sürüyor. Araştırmaları geç Üst Paleolitik çağın Magdalen dönemine odaklandı. Magdalenyalılar yaklaşık 11.000 ila 17.000 yıl önce yaşadılar.

Londra Ulusal Tarih Müzesi’ndeki uzmanlar, insan kalıntılarının bulunduğu 59 Magdalenian bölgesini belirlemek için literatürü inceledi. Çoğu Fransa’daydı; ayrıca Almanya, İspanya, Rusya, Birleşik Krallık, Belçika, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz’de de tesisleri vardı. 25 mekandaki cenaze davranışlarını yorumlayabildiler.

Araştırmacılar, insan kalıntılarının ritüelistik manipülasyonu ve bunun kuzey ve batı Avrupa’daki bölgelerde sıklıkla görülmesinin, yamyamlığın Magdalen kültüründe yaygın olan diyet takviyesi olmaktan ziyade bir gömme uygulaması olduğunu öne sürdüğünü söyledi.

Doğa Tarihi Müzesi’nde insan davranışlarının evrimi konusunda uzman olan Dr. Silvia Bello, “Bu insanlar ölülerini gömmek yerine onları yiyorlardı” diye açıklıyor. ‘Yamyamlığın Kuzeybatı Avrupa’da kısa bir süre boyunca pek çok kez uygulandığına dair kanıtları yorumluyoruz, zira bu uygulama Magdalenian grupları arasındaki yaygın cenaze töreni davranışının bir parçasıydı.’

‘Bu başlı başına ilginç çünkü yamyamlığın bir cenaze töreni olarak kullanıldığına dair en eski kanıt.’

Fotoğraf: ©The Trustees of the Natural History Museum, London

Bu yamyamlık davranışı kuzeybatı Avrupa’daki Magdalen halkı arasında oldukça yaygın görünüyordu, ancak çok uzun sürmedi. İnsanların ölülerini gömmelerine doğru bir değişim vardı; bu davranış güney-orta Avrupa’da yaygın olarak görüldü ve Epigravettian olarak bilinen ikinci ayrı bir kültüre atfedildi.

Bu durum, Paleolitik Çağ’ın sonlarına doğru defin kültürünün göreceli olarak her yerde bulunmasının, Magdalen halkının birincil cenaze törenini bir cenaze töreni davranışı olarak benimsemesinin sonucu mu olduğu, yoksa nüfuslarının değiştirilmesinden mi kaynaklandığı sorusunu gündeme getiriyor.

Cenaze davranışı olarak yamyamlık

Yaklaşık 23.000 ila 14.000 yıl önce, Geç Üst Paleolitik dönemde, Batı Avrupa’da, büyük ölçüde yapılan taş ve kemik aletlerle birbirinden ayrılan iki baskın kültür vardı.

Epigravettian kültürünün esas olarak güney ve doğu Avrupa’da yaşadığı ve ölülerini mezar eşyalarıyla birlikte, belki de modern standartlara göre daha olağan sayacağımız bir şekilde gömdüğü görüldü. Ancak Avrupa’nın kuzeybatısındaki Magdalen kültürü işleri farklı yapıyordu. Ölülerinin bedenlerini işliyor, cesedin etini çıkarıyor, yiyor ve bazı durumlarda kalan kemikleri yeni nesneler yaratacak şekilde değiştiriyorlardı.

Ana sorulardan biri, bu yamyamlığın zorunluluktan mı kaynaklandığı, belki de yiyeceklerin kıt olduğu veya kışın uzun olduğu ve bu nedenle sorumlu kişilerin hayatta kalma modunda olduğu bir durum mu olduğu, yoksa bunun kültürel bir davranış mı olduğuydu.

Gough Mağarası’ndan elde edilen kanıtlar, oradaki cesetlerin yenmesinin daha ritüel bir biçimde olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, sorumlu kişilerin geyik ve at gibi birçok başka hayvanı avlayıp yediklerine dair çok sayıda kanıtın bulunması, ayrıca kafatası kupası ve oyulmuş bir kemik gibi bazı insan kalıntılarının dikkatli bir şekilde hazırlanması, bazılarının öyle sanıldığını gösteriyor. yamyamlığa sürükleniyor.

Dr. William Marsh, Doğa Tarihi Müzesi’nde doktora çalışması için Gough Mağarası’nda bulunan insan kalıntılarını inceleyen bir araştırmacıdır.

William şöyle açıklıyor: “Gough Mağarası’nı daha iyi bağlamsallaştırmak için Magdalen ve Epigravettian Üst Paleolitik kültürüne atfedilen tüm arkeolojik alanları inceledim.” Bu zamana kadar Avrupa çapında insan kalıntılarının bulunduğu 59 alan bulmayı başardı; bunlardan 13’ü yamyamlık, 10’u cenaze töreni ve ikisi de gömme ve yamyamlığın birleşik kanıtlarını gösteriyordu. Ölü yeme uygulamasının oldukça yerel olduğunu, Batı ve Orta Avrupa’da ve Birleşik Krallık’a kadar uzanan bölgelerde bulunduğunu fark etti.

“Yamyamlığın kısa bir süre içinde birçok kez, oldukça yerel bir bölgede ve yalnızca Magdalen kültürüne atfedilen kişiler tarafından uygulandığını bulmamız, bu davranışın Magdalenian tarafından yaygın olarak gerçekleştirilen bir davranış olduğuna inandığımız anlamına geliyor.” ve dolayısıyla başlı başına bir cenaze töreni davranışıydı” diyor William.

Bu bağlamda, ölülerin yenmesi pratikte kremasyon, gömme veya mumyalamadan farklı görülebilir, ancak belki de anlamı bu değildir.

Fotoğraf: ©The Trustees of the Natural History Museum, London

Cenaze uygulamalarının değiştirilmesi

Bunun üzerine William ve Silvia, bu bölgelerdeki insan kalıntıları üzerinde herhangi bir genetik analiz yapılıp yapılmadığına bakabildiler. Bu, araştırmacıların kimin hangi cenaze töreni davranışını uyguladığı arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığını görmesini sağlayacak.

Dikkat çekici bir şekilde, genetik kanıtlar, farklı cenaze törenleri uygulayan iki grubun genetik olarak farklı popülasyonlar olduğunu öne sürüyor gibi görünüyor. Yamyamlığın kanıtlarının bulunduğu tüm alanlar, insanların “GoyetQ2” olarak bilinen bir genetik grubun parçası olduğunu gösterirken, daha sıradan cenazelerin tümü “Villabruna” genetik grubuna ait olan insanlara aitti.

Her iki grup da aynı anda Avrupa’da yaşarken, GoyetQ2 soyunu gösteren bireyler Fransa-İspanya sınırını kapsayan bölgeyle ilişkilendirilirken, Villabruna soyunu ise İtalya-Balkan bölgesinde yaşayan bireyler taşıyordu. Bu, kuzeybatı Avrupa’da ölüyü yeme uygulamasının sona erdiği ve daha geleneksel cenaze törenlerinin yaygınlaştığı zaman, bunun fikirlerin yayılmasıyla değil, Magdalenian’ın yerini Epigravettian halkının almasıyla gerçekleştiği anlamına geliyor.

William şöyle açıklıyor: “Bu dönemde, Paleolitik Çağ’ın son döneminde, aslında hem genetik atalarda hem de cenaze töreni davranışlarında bir dönüşüm görüyorsunuz.” “Magdalenian ile ilişkili soy ve cenaze töreni davranışının yerini Epigravettian ile ilişkili soy ve cenaze töreni davranışı alıyor; bu, Epigravettian grupları kuzeybatı Avrupa’ya göç ederken nüfus değişiminin göstergesi.”

“Kültürlerarası yayılmanın bir örneği olmaktan ziyade, cenaze töreni davranışında tanımlanan değişikliğin, esasen bir popülasyonun gelip diğer popülasyonun yerini aldığı demik yayılmanın bir örneği olduğuna inanıyoruz.”

İlginç bir şekilde bu, araştırmacıların tarımın Birleşik Krallık’a yaklaşık 6.000 yıl sonra geldiğine dair inanışlarını yansıtıyor.

DOI: 10.1016/j.quascirev.2023.108309

Kapak Fotoğrafı: Gough Mağarası’nda bulunan bir insan kafatası, eti çıkarıldıktan sonra kasıtlı olarak bir fincan şeklinde şekillendirildi. © The Trustees of the Natural History Museum, London

Banner
Benzer Yazılar

Arkeologlar, Vaftizci Yahya’nın Ölüme Mahkum Edildiği Yerin Keşfedildiğini Söylüyorlar

4 Ocak 2021

4 Ocak 2021

Arkeologlar, Hz. İsa’nın gelişini önceden haber veren bir vaiz olan Vaftizci Yahya’nın (Hz. Yahya) MS 29 civarında ölüm cezasına çarptırıldığı yeri belirlediklerini iddia...

Geleneksel düşünceye meydan okuyan antik yerleşimler “Karahantepe ve Taş Tepeler”

5 Aralık 2021

5 Aralık 2021

İnsanlık tarihinin 12 bin yıl öncesine ışık tutan ve arkeoloji dünyasının en büyük keşiflerinden biri olarak kabul edilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin...

Laodikya’da Ortaya Çıkarılan Gizli Kiliseli Ev

31 Ekim 2020

31 Ekim 2020

Denizli sınırları içerisinde yer alan antik kent Laodikya’da kazı çalışmaları sırasında içerisinde bir kilisede  bulunan 20 odalı bir peristilyum ortaya...

Hollandalı balıkçılar, Texel kıyılarında asırlık oyulmuş ahşap kafa heykeli çıkardılar

17 Ağustos 2022

17 Ağustos 2022

Hollanda Wadden Adaları’nın Texel kıyılarında balık ağlarına olağanüstü işçilikle oyulmuş ahşap kafa heykeli takıldı. 1 Ağustos Salı günü, karides teknesi...

Gürcistan Alfabesini Turist Merkezi Yaptı

18 Ocak 2021

18 Ocak 2021

Gürcistan, Büyük Kafkas Dağları’nın ana tepesinin güney yamaçlarında Karadeniz’in doğu kıyılarında yer alan kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ülkedir....

Safranbolu Tarihi Mezarlığı’nda Kaçak Kazı Yapılıyor İddiası

29 Eylül 2021

29 Eylül 2021

Safranbolu Tarihi Mezarlığı’nda kaçak kazı yapıldığına dair iddialar sonrasında Kastamonu Müzesi yetkilileri alanda incelemeler yapmaya başladı. Karabük’ün Safranbolu ilçesinde defin...

Arkeologlar, Haltern’deki Roma askeri kampının bulunduğu yerde iki küçük Roma tapınağı keşfettiler

12 Kasım 2023

12 Kasım 2023

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alan Haltern bölgesinde eski Roma askeri kampının bulunduğu yerde iki küçük Roma tapınağı temel kalıntıları...

Japonya’nın muhtemelen en eski bronz döküm taş kalıpları Yoshinogari harabelerinde keşfedildi

7 Aralık 2023

7 Aralık 2023

Japonya’nın Saga bölgesinin batı vilayetindeki Yoshinogari Harabeleri’nde, bronz eserler için taş döküm kalıpları da dahil olmak üzere kalıntılar bulundu. Saga...

Aizanoi Antik Kenti’nde 651 Adet Roma Sikkesi Bulundu

27 Ocak 2021

27 Ocak 2021

Aizanoi Antik Kenti’nde yapılan kazılar neticesinde Roma dönemine tarihlendirilen 651 adet sikke bir testi içinde bulundu. Bilindiği üzere Aizanoi Antik...

Amastris Antik Kenti kurtarma kazılarında 2 bin yıllık amulet ortaya çıkarıldı

11 Kasım 2022

11 Kasım 2022

2014 yılında Bartın’ın Amasra ilçesinde okul inşaatı temel kazılarında Roma dönemi kalıntılarına ulaşılması sonrası gerçekleştirilen kurtarma kazılarında 2 bin yıllık...

Bu Çiviler Hz. İsa’yı Çarmıha Germek İçin mi Kullanıldı?

2 Kasım 2020

2 Kasım 2020

Roma döneminden kalma iki demir çivinin Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinde kullanılan çiviler olduğu iddası araştırmacıları ikiye böldü. Roma döneminden kalma...

Ayanis Kalesi’nde ilk kez Urartulara ait çöplük alanı ortaya çıkarıldı

3 Eylül 2022

3 Eylül 2022

Van Tuşpa sınırlarında Urartu Krallığı’nın görkemli yapılarından biri olan Ayanis Kalesi’nde devam eden kazılarda ilk kez Urartulara ait çöplük alanı...

Çin’in ilk imparatorunun mozolesinin yakınında bulunan nadir bir koyun arabası ve eski savaş arabaları

29 Ekim 2023

29 Ekim 2023

Çin’in kuzeybatısındaki Xi’an’da, Qin Hanedanlığı döneminde (MÖ 221-MÖ 206) Çin’in ilk İmparatoru olan Qinshihuang’ın türbesinin yakınında nadir bir “altı koyun”...

Venüs Figürleri Gerçekte Neyi Anlatıyor?

1 Aralık 2020

1 Aralık 2020

Venüs figürleri dünyanın en eski sanat eserlerinden biridir. 30.000 yıllık bir geçmişe sahip bu eserler araştırmacıların iki yüzyıldır ilgisini çekmiştir....

Vikingler, Kıyameti Önlemek İçin Volkanik Mağaraya Devasa Bir Tekne Oydular

26 Nisan 2021

26 Nisan 2021

Arkeologlar, Vikinglerin Ragnarök ile yani tanrıların öldürüldüğü ve dünyanın alevler içinde kaldığı hikaye ile ilişkilendirilen İzlanda da bir mağarada da...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]