2 December 2022 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Kral Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi Eski Dini Mücadeleyi Gösterebilir

Mısır kralı Tutankhamun, babası tarafından serbest bırakılan bir dini devrime karşı savaşmak için penisinin 90 derecelik bir açıyla mumyalanması da dahil olmak üzere alışılmadık bir şekilde mumyalandı.

Firavun, Krallar Vadisi’ne kalbi (veya kalp bok böceği olarak bilinen bir yedek eser) olmadan gömüldü; penisi dik mumyalandı; ve mumyası ve tabutları, görünüşe göre çocuk kralın alev almasına neden olan kalın bir siyah sıvı tabakasıyla kaplıydı.

Bu anomaliler son yıllarda hem bilim dünyasının hem de medyanın dikkatini çekti. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde profesör olan Egyptologist Salima Ikram’ın Études et Travaux dergisinde yayımlanan bir makalesinde, bunların ve Tutankhamun’un diğer gömme anomalilerinin neden var olduğunu öne sürdü.

Ikram makalesinde, mumyalanmış dik penis ve diğer gömme anormalliklerinin mumyalama kazaları olmadığını, daha ziyade kralı yeraltı dünyasının tanrısı Osiris kadar kelimenin tam anlamıyla mümkün olduğunca kasıtlı olarak göstermeye yönelik girişimler olduğunu öne sürüyor.

Ereksiyon halindeki penis, Osiris’in yenileyici güçlerini çağrıştırır; siyah sıvı Tutankhamun’un tenini Osiris’inki gibi yaptı; ve kayıp kalp, kardeşi Seth tarafından parçalara ayrılan ve kalbi gömülen tanrının hikayesini hatırlattı.

Ikram, kralın Osiris gibi görünmesinin, yaygın olarak Tutankhamun’un babası olduğuna inanılan bir firavun olan Akhenaten’in getirdiği dini devrimi tersine çevirmeye yardımcı olmuş olabileceğini söyledi.

Tanrı Osiris ve Kral Tutankhamun

Akhenaten, Mısır dinini, diğer tanrıların görüntülerini yok etme noktasına kadar, güneş diski olan Aten’e tapınmaya odaklamaya çalışmıştı. Tutankhamun bu değişiklikleri geri almaya ve Mısır’ı tanrılar karışımıyla geleneksel dinine döndürmeye çalıştı.

Ikram, fikrinin spekülatif olduğu konusunda uyarıyor, ancak doğruysa, Tutankhamun’un mumyalanması ve gömülmesiyle ilgili bazı gizemleri açıklamaya yardımcı olacaktır.

Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi

Tutankhamun’un mumyalanmış ereksiyon halindeki penisi, mumya keşfedildikten sonra sonunda vücudundan ayrıldı ve bir noktada medyada çalındığına dair spekülasyonlara yol açtı.

WordsSideKick.com’a bir e-postada “Bildiğim kadarıyla, şimdiye kadar ereksiyon halinde bir penise sahip başka bir mumya bulunamadı” dedi.

Ikram, Kral Tutankhamun’un ereksiyon halindeki penisinin görüntülerinin tanrı Osiris ile bağlantılı olduğunu söyledi. “Erek penis, en güçlü yenilenme anında Osiris’i çağrıştırır ve yeniden doğuş ve dirilişin özlü sembolleri olan ‘mısır mumyalarının’ ayırt edici özelliğidir” diye yazıyor makalesinde. Mısır mumyaları daha sonraki dönemlerde yaratılan insan olmayan yapay mumyalardı. Osiris’in onuruna yapılmış, tahıl da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerin karışımından yapılmıştır.

Yakın tarihli bir belgeselden elde edilen kanıtlar, Tutankhamun’un mumyasının kelimenin tam anlamıyla alevler içinde kaldığını gösteriyor, görünüşe göre vücuduna uygulanan çok miktarda siyah yağ ve reçineden kaynaklanan bir şey.

Mumyacılar, yaşadığı dönemde Tutankhamun’un vücuduna anormal derecede büyük miktarda bu siyah kumar benzeri materyali uyguladılar ve ayrıca firavunun tabutlarına da uyguladılar.

Mezarı keşfeden ekibi yöneten bir arkeolog olan Howard Carter, “ayrıntıların çoğu, tabutun üzerine büyük bir libasyon dökülmesinden kaynaklanan siyah parlak bir kaplama tarafından gizlenmiştir” diye yazdı.

Kral Tutankhamun’un derisine siyahımsı bir renk veren bu siyah sıvının büyük miktarlarda kullanılması, firavunu mümkün olduğu kadar harfi harfine Osiris olarak tasvir etmeye yönelik kasıtlı bir girişim olabilir.

Ikram, “Tutankhamun’un vücuduna uygulanan yağ ve reçine kütlesi, aynı zamanda Mısır topraklarının efendisi olarak Osiris ile ilişkilendirilen siyah renge, selin zengin toprağı ile karanlık ve doğurganlık ve yenilenme kaynağına atıfta bulunabilir” diye ifade etti.

Kral Tutankhamun mumyası

Kayıp bir kalp

Bir diğer gizemli anomali ise Firavun’un kalbinin olmaması ve yerine geçecek bir kalp bok böceğinin olmamasıdır. İkram, “Bu organ, vücudun başarılı bir şekilde diriltilmesinde önemli bir bileşendi,” diye yazdı ve Mısır mitolojisinde, kişinin dirilmeye layık olup olmadığını belirlemek için kalbin tanrı Maat’ı temsil eden tüye karşı tartıldığını belirtti.

Tutankhamun’un kalbinin veya bok böceğinin yokluğunun hırsızlığın bir sonucu gibi görünmediğini, bunun yerine Osiris efsanesindeki ünlü bir hikayenin, onun cesedinin kardeşi tarafından parçalara ayrıldığını hatırlattığını belirtti. Tanrı’nın kalbi gömüldü.

Ikram, muhtemelen bir mumyanın iç organlarını çıkarmak için kullanılan bir kesimin Kral Tutankhamun’un alışılmadık şekilde “acımasız” ve büyük olduğunu belirtti.

Diğer kanıtlar da Osiris’e işaret ediyor. Örneğin, mezar odasının kuzey duvarı, dekorasyonundan Kral Tutankhamun’u, Osiris olarak göstermektedir.

Ikram, “Tutankhamun tam teşekküllü bir Osiris olarak gösteriliyor – sadece sarılı bir mumya değil” dedi. “Kralın Osiris olarak bu şekilde tasvir edilmesi, Krallar Vadisi’nde benzersizdir: Diğer mezarlar, kralın Osiris tarafından kucaklandığını veya ona sunulduğunu gösterir.”

Bir bakıma, İkram’ın fikri, eğer doğruysa (Ikram, fikrinin spekülatif olduğunu not eder), Tutankhamun’un mumyasının araştırmasını tamamlar. Firavunun Osiris olarak tasvir edildiğini ilk fark eden Carter’dı.

Ikram makalesinde, “Belki de Carter’ın mumyanın ambalajından çıkarılması ve incelenmesi sırasında notlarında yaptığı vurgu, düşündüğünden bile daha doğrudur: Kral gerçekten de kraliyet mezarlıklarında her zamankinden daha fazla Osiris olarak gösterildi.”

Tutankhamun ve/veya onu mumyalayanlar, babasının giriştiği başarısız dini devrime tepki olarak bunu yapması için baskı görmüş olabilir.

“Bu hassas tarihsel/dini zamanda, kralın dönüşümünün olağan biçimlerinin yeterli olmadığı düşünüldü ve bu nedenle rahip-tahnitçilerin vücudu, kelimenin tam anlamıyla kralın tanrısallığını ve kimliğini vurgulayacak şekilde hazırladıklarını söyleyebiliriz.”

Makalenin orijinal halini WordsSideKick.com da okuyabilirsiniz.

Banner
Benzer Yazılar

Sudan Piramitleri Tehlike Altında

21 Haziran 2021

21 Haziran 2021

Piramit kelimesi her ne kadar mısır ile eşanlamlı görülse de aslında Sudan’da Mısır’da olduğundan daha fazla piramit bulunmaktadır. Bu eşsiz...

Avrupa insanına ait en eski çene kemiği ortaya çıktı

9 Temmuz 2022

9 Temmuz 2022

Avrupa kıtasında yaşayan ilk insana ait bilinen en eski çene kemiği ortaya çıkarıldı. Çene kemiğinin 1.4 milyon yaşında olduğu bildirildi....

“Cehennem Kapısı”nın bu yıl ziyaretçilere açılması bekleniyor

26 Temmuz 2021

26 Temmuz 2021

Denizli Pamukkale ilçesinde bulunan Hierapolis antik kentinde yer alan “Cehennem Kapısı”nın bu yıl içinde ziyaretçilere açılması bekleniyor. 2 bin 200...

Zeugma Antik Kenti Metaverse de gezilebilecek

6 Mart 2022

6 Mart 2022

Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator’un MÖ 300 yıllarında kurduğu ve muhteşem mozaikleri ile dikkatleri çeken Zeugma Antik Kenti metaverse...

Mecdelli Meryem’in doğduğu yer Migdal’da ikinci sinagog keşfedildi

13 Aralık 2021

13 Aralık 2021

İsrailli arkeologlar, Mecdelli Meryem’in (Magdalalı Meryem olarak da bilinir) doğum yeri olduğu tahmin edilen Migdal’da (Magdala) İkinci Tapınaklar Dönemi’nden kalma...

Arkeologlar Punt Ülkesini (Tanrı’nın Ülkesi) Bulabilmek İçin 3300 Yıllık Mumyaları Araştırıyor

17 Aralık 2020

17 Aralık 2020

Eski Mısırlılar canlı babun ve tütsü gibi egzotik malları elde edebilmek için kilometrelerce yol katettiler. Punt diyarı yani Tanrı’nın ülkesini...

Restorasyonu tamamlanan 2300 yıllık Kahta Kalesi ziyarete açıldı

4 Eylül 2022

4 Eylül 2022

M. Ö. 3’ncü yüzyılda Kommagene Krallığı tarafından yaptırılan Kahta Kalesi 17 yıl süren restorasyon çalışmaları sonrası ziyarete açıldı. Adıyaman’ın Kahta...

Dünyanın en büyük ikinci su altı arkeoloji gemisi denize inmeye hazır

24 Ağustos 2022

24 Ağustos 2022

Dünyanın en büyük ikinci su altı arkeoloji gemisinin inşası tamamlandı. Modern teknolojiler ile donatılmış su altı arkeoloji gemisi denize indirilmek...

Kaçakçılar Roma Antik Kentini Tarumar Ettiler

19 Nisan 2021

19 Nisan 2021

Anadolu’nun eşsiz kültürel değerlerini heba eden kaçakçılar bu seferde Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Hisarcıklı Kalesi bölgesinde bulunan Roma döneminden kalma antik...

Klazomenai’da 2500 yıllık mitolojik yaratıklar ve araba yarışlarıyla süslenmiş lavabo keşfedildi

28 Eylül 2022

28 Eylül 2022

İzmir’in Urla ilçesinde yer alan Klazomenai Antik Kenti arkeolojik kazılarında 2500 yıllık mitolojik yaratıklar ve araba yarışlarıyla süslenmiş lavabo (perirrhanterion)...

Assos Antik Kenti’nde “ıslah” çalışmaları yargıya taşındı

29 Eylül 2021

29 Eylül 2021

Assos Antik Kenti’ne giden yola düşen taşların güvenlik sorunu yarattığı için antik kent 500 gün boyunca ziyaretçilere kapatılarak ıslah çalışmasına...

Romalılarda çarmıha germenin ilk kanıtı Cambridgeshire köyünde keşfedildi

9 Aralık 2021

9 Aralık 2021

İngiltere’nin Cambridgeshire köyünde, Romalıların suçlulara uyguladıkları ceza yöntemi çarmıha gerilmenin en eski kanıtı keşfedildi. Çarmıha gerilme yöntemi Roma döneminin en...

Maraş “Kahraman” Unvanını Nasıl Aldı?

7 Şubat 2021

7 Şubat 2021

7 Şubat 2021 Maraş’a “Kahraman” unvanı verilmesinin 48. yıldönümü… Maraş‘a, işgalci Fransız birliklerine karşı gösterdiği üstün başarılı savunmalarından dolayı Türkiye...

Tayvanlı arkeologlar Pasifik Bölgesi’nin en eski kayrak taşından yapılmış mezar ve kabuk işleme atölyesine ulaştılar

28 Temmuz 2022

28 Temmuz 2022

Ulusal Tsing Hua Üniversitesi (NTHU) Antropoloji Enstitüsü’nden arkeologlar, Pasifik bölgesinin en eski kayrak taşından yapılmış mezar ve kabuk işleme atölyesine...

Suudi Arabistan dünyanın ilk “Gökyüzündeki Müze”sini açıyor

4 Kasım 2021

4 Kasım 2021

Suudi Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen dünyanın ilk “Gökyüzündeki Müze” (Museum in the Sky) uçuşu bugün Riyad’dan AlUla’ya hareket edecek. AlUla...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]