18 June 2024 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Kral Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi Eski Dini Mücadeleyi Gösterebilir

Mısır kralı Tutankhamun, babası tarafından serbest bırakılan bir dini devrime karşı savaşmak için penisinin 90 derecelik bir açıyla mumyalanması da dahil olmak üzere alışılmadık bir şekilde mumyalandı.

Firavun, Krallar Vadisi’ne kalbi (veya kalp bok böceği olarak bilinen bir yedek eser) olmadan gömüldü; penisi dik mumyalandı; ve mumyası ve tabutları, görünüşe göre çocuk kralın alev almasına neden olan kalın bir siyah sıvı tabakasıyla kaplıydı.

Bu anomaliler son yıllarda hem bilim dünyasının hem de medyanın dikkatini çekti. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde profesör olan Egyptologist Salima Ikram’ın Études et Travaux dergisinde yayımlanan bir makalesinde, bunların ve Tutankhamun’un diğer gömme anomalilerinin neden var olduğunu öne sürdü.

Ikram makalesinde, mumyalanmış dik penis ve diğer gömme anormalliklerinin mumyalama kazaları olmadığını, daha ziyade kralı yeraltı dünyasının tanrısı Osiris kadar kelimenin tam anlamıyla mümkün olduğunca kasıtlı olarak göstermeye yönelik girişimler olduğunu öne sürüyor.

Ereksiyon halindeki penis, Osiris’in yenileyici güçlerini çağrıştırır; siyah sıvı Tutankhamun’un tenini Osiris’inki gibi yaptı; ve kayıp kalp, kardeşi Seth tarafından parçalara ayrılan ve kalbi gömülen tanrının hikayesini hatırlattı.

Ikram, kralın Osiris gibi görünmesinin, yaygın olarak Tutankhamun’un babası olduğuna inanılan bir firavun olan Akhenaten’in getirdiği dini devrimi tersine çevirmeye yardımcı olmuş olabileceğini söyledi.

Tanrı Osiris ve Kral Tutankhamun

Akhenaten, Mısır dinini, diğer tanrıların görüntülerini yok etme noktasına kadar, güneş diski olan Aten’e tapınmaya odaklamaya çalışmıştı. Tutankhamun bu değişiklikleri geri almaya ve Mısır’ı tanrılar karışımıyla geleneksel dinine döndürmeye çalıştı.

Ikram, fikrinin spekülatif olduğu konusunda uyarıyor, ancak doğruysa, Tutankhamun’un mumyalanması ve gömülmesiyle ilgili bazı gizemleri açıklamaya yardımcı olacaktır.

Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi

Tutankhamun’un mumyalanmış ereksiyon halindeki penisi, mumya keşfedildikten sonra sonunda vücudundan ayrıldı ve bir noktada medyada çalındığına dair spekülasyonlara yol açtı.

WordsSideKick.com’a bir e-postada “Bildiğim kadarıyla, şimdiye kadar ereksiyon halinde bir penise sahip başka bir mumya bulunamadı” dedi.

Ikram, Kral Tutankhamun’un ereksiyon halindeki penisinin görüntülerinin tanrı Osiris ile bağlantılı olduğunu söyledi. “Erek penis, en güçlü yenilenme anında Osiris’i çağrıştırır ve yeniden doğuş ve dirilişin özlü sembolleri olan ‘mısır mumyalarının’ ayırt edici özelliğidir” diye yazıyor makalesinde. Mısır mumyaları daha sonraki dönemlerde yaratılan insan olmayan yapay mumyalardı. Osiris’in onuruna yapılmış, tahıl da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerin karışımından yapılmıştır.

Yakın tarihli bir belgeselden elde edilen kanıtlar, Tutankhamun’un mumyasının kelimenin tam anlamıyla alevler içinde kaldığını gösteriyor, görünüşe göre vücuduna uygulanan çok miktarda siyah yağ ve reçineden kaynaklanan bir şey.

Mumyacılar, yaşadığı dönemde Tutankhamun’un vücuduna anormal derecede büyük miktarda bu siyah kumar benzeri materyali uyguladılar ve ayrıca firavunun tabutlarına da uyguladılar.

Mezarı keşfeden ekibi yöneten bir arkeolog olan Howard Carter, “ayrıntıların çoğu, tabutun üzerine büyük bir libasyon dökülmesinden kaynaklanan siyah parlak bir kaplama tarafından gizlenmiştir” diye yazdı.

Kral Tutankhamun’un derisine siyahımsı bir renk veren bu siyah sıvının büyük miktarlarda kullanılması, firavunu mümkün olduğu kadar harfi harfine Osiris olarak tasvir etmeye yönelik kasıtlı bir girişim olabilir.

Ikram, “Tutankhamun’un vücuduna uygulanan yağ ve reçine kütlesi, aynı zamanda Mısır topraklarının efendisi olarak Osiris ile ilişkilendirilen siyah renge, selin zengin toprağı ile karanlık ve doğurganlık ve yenilenme kaynağına atıfta bulunabilir” diye ifade etti.

Kral Tutankhamun mumyası

Kayıp bir kalp

Bir diğer gizemli anomali ise Firavun’un kalbinin olmaması ve yerine geçecek bir kalp bok böceğinin olmamasıdır. İkram, “Bu organ, vücudun başarılı bir şekilde diriltilmesinde önemli bir bileşendi,” diye yazdı ve Mısır mitolojisinde, kişinin dirilmeye layık olup olmadığını belirlemek için kalbin tanrı Maat’ı temsil eden tüye karşı tartıldığını belirtti.

Tutankhamun’un kalbinin veya bok böceğinin yokluğunun hırsızlığın bir sonucu gibi görünmediğini, bunun yerine Osiris efsanesindeki ünlü bir hikayenin, onun cesedinin kardeşi tarafından parçalara ayrıldığını hatırlattığını belirtti. Tanrı’nın kalbi gömüldü.

Ikram, muhtemelen bir mumyanın iç organlarını çıkarmak için kullanılan bir kesimin Kral Tutankhamun’un alışılmadık şekilde “acımasız” ve büyük olduğunu belirtti.

Diğer kanıtlar da Osiris’e işaret ediyor. Örneğin, mezar odasının kuzey duvarı, dekorasyonundan Kral Tutankhamun’u, Osiris olarak göstermektedir.

Ikram, “Tutankhamun tam teşekküllü bir Osiris olarak gösteriliyor – sadece sarılı bir mumya değil” dedi. “Kralın Osiris olarak bu şekilde tasvir edilmesi, Krallar Vadisi’nde benzersizdir: Diğer mezarlar, kralın Osiris tarafından kucaklandığını veya ona sunulduğunu gösterir.”

Bir bakıma, İkram’ın fikri, eğer doğruysa (Ikram, fikrinin spekülatif olduğunu not eder), Tutankhamun’un mumyasının araştırmasını tamamlar. Firavunun Osiris olarak tasvir edildiğini ilk fark eden Carter’dı.

Ikram makalesinde, “Belki de Carter’ın mumyanın ambalajından çıkarılması ve incelenmesi sırasında notlarında yaptığı vurgu, düşündüğünden bile daha doğrudur: Kral gerçekten de kraliyet mezarlıklarında her zamankinden daha fazla Osiris olarak gösterildi.”

Tutankhamun ve/veya onu mumyalayanlar, babasının giriştiği başarısız dini devrime tepki olarak bunu yapması için baskı görmüş olabilir.

“Bu hassas tarihsel/dini zamanda, kralın dönüşümünün olağan biçimlerinin yeterli olmadığı düşünüldü ve bu nedenle rahip-tahnitçilerin vücudu, kelimenin tam anlamıyla kralın tanrısallığını ve kimliğini vurgulayacak şekilde hazırladıklarını söyleyebiliriz.”

Makalenin orijinal halini WordsSideKick.com da okuyabilirsiniz.

Banner
Benzer Yazılar

Arkeologlar, Çin Seddi’nde 59 adet antik taş el bombası buldu

17 Ekim 2023

17 Ekim 2023

Çinli arkeologlar, Beijing’de UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Badaling Çin Seddi’nin batı kısmındaki bir binanın kalıntılarından, 59 antik taş el...

13-14. Yüzyıllara tarihlenen Kurşun Tablet Eski Bir Litvanya Yazısı İle Yazılmış Olabilir mi?

27 Şubat 2024

27 Şubat 2024

Litvanya’nın Vilnius kentindeki Büyük Dükler Sarayı Müzesi’nde, 20 yıl önce keşfedilmesine rağmen hala deşifre edilmemiş bir yazıya sahip, 13-14 yüzyıllara...

Mısırlı arkeologlar, Ölüler Kitabı’ndan metinler içeren papirüs keşfetti

20 Ocak 2023

20 Ocak 2023

Mısır’ın Sakkara bölgesinde çalışan arkeologlar, bir yüzyıldan beri ilk kez Ölüler Kitabı’ndan metinler içeren 16 metre uzunluğunda bir papirüs ortaya...

Xianyang Havalimanı’nın genişletme projesi sırasında 3.500’den fazla antik mezar bulundu

17 Şubat 2021

17 Şubat 2021

Shaanxi Eyalet Arkeoloji Enstitüsü’ne göre, Xi’an’daki Xianyang Uluslararası Havalimanı’nın genişletme projesi sırasında 3.500’den fazla antik mezar dahil olmak üzere  4.600’den...

Tarihte kaybolmayan dünyanın en eski yazı sistemi “Kehanet Kemik Yazıtları”

5 Haziran 2023

5 Haziran 2023

“Jiaguwen” veya kehanet kemik yazıtları, insanların bugün kullandıkları Çince karakterlerin kaynağının yanı sıra en eski tam gelişmiş yazı karakterlerini taşıdığı...

Rusya’da 2.100 yıllık Afrodit madalyonu ortaya çıkarıldı

29 Ekim 2022

29 Ekim 2022

Karadeniz ile Azak Denizi arasında kalan Taman yarımadasında devam eden kazılarda Tanrıça Afrodit rahibesi olduğu düşünülen bir genç kıza ait...

Lüleburgazlılar Sıbyan Mektebi’nin Müze Olmasını İstiyor

9 Şubat 2021

9 Şubat 2021

Mimar Sinan‘ın ustalık eserlerinden Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi içinde yer alan Sıbyan Mektebi‘nin tarihi müze olmasını isteyen Lüleburgazlılar imza kampanyası...

Bronz Çağı Taş Levha Avrupa’nın Bilinen En Eski Haritası Çıktı

6 Nisan 2021

6 Nisan 2021

Fransa’da 1900 yılında bulunan ve yüzyılı aşkın süredir unutulmuş olan süslü bir Bronz Çağı’ndan kalma taş levha, Avrupa’nın bilinen en...

Birleşik Devletler’in iade ettiği “tetrarkh heykel başı” vücuda yerleştirildi

30 Mart 2023

30 Mart 2023

Birleşik Devletler Manhatten bölge savcılığı aracılığı ile iadesi gerçekleştirilen Anadolu kökenli 12 eserden biri olan “tetrarkh heykel başı” Antalya Müzesi’nde...

Çin’de ortaya çıkarılan antik pişmiş toprak dansçılar ve müzisyenler

14 Kasım 2022

14 Kasım 2022

Çinli arkeologlar yakın zamanda Shanxi eyaletinin Datong kentindeki Kuzey Wei Hanedanlığı’na (386-534) tarihlenen bir mezardan pişmiş toprak heykelcik grubu keşfettiler....

Antik Lidya kenti Patara’da 2400 yıllık Mutfak Ve Kadın Odası Bulundu!

8 Ekim 2020

8 Ekim 2020

Patara antik kentinde yapılan arkeolojik kazılarda bir mutfak ve bir “kadın odası” ortaya çıkarıldı. Kazılarda bulunmuş olan eserler arkeoloji dünyasını...

Arkeologlar el değmemiş bir Etrüsk mezarını açtı

1 Kasım 2023

1 Kasım 2023

Orta İtalya’daki Vulci Arkeoloji Parkı’nda, Nisan ayında keşfedilen ve el değmeden kalan 2.600 yıllık, çift odalı, sağlam bir Etrüsk mezarı...

Gordion kazılarında heyecan veren keşif. Gordion adının geçtiği yazıt bulundu

7 Ağustos 2022

7 Ağustos 2022

Frigler… Anadolu topraklarında iz bırakmış döneminin güçlü ve etkin kavimlerinden biri. Kral Midas ile tanınan Frigler hakkında bilgilerimizi çoğunlukla M....

İran’ın Batısında Asur Kralı II. Sargon’a Atfedilen Bir Yazıt Bulundu

25 Nisan 2021

25 Nisan 2021

İranlı arkeologlar, Batı İran’da bir Yeni Asur kralı II. Sargon‘a atfedilen bir kraliyet anıt yazıtının bir bölümünü keşfettiler. ISNA’nın aktardığına...

Peru’nun And Dağları’nda 4750 Yıllık Megalitik Taş Alan Keşfedildi

16 Şubat 2024

16 Şubat 2024

Wyoming Üniversitesi’nden iki antropoloji profesörü, And Dağları’nda, yaklaşık 5.000 yıl önce eski göçebe gruplar tarafından inşa edilen Callacpuma taş alan...

Yorumlar
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]