28 February 2024 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Kral Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi Eski Dini Mücadeleyi Gösterebilir

Mısır kralı Tutankhamun, babası tarafından serbest bırakılan bir dini devrime karşı savaşmak için penisinin 90 derecelik bir açıyla mumyalanması da dahil olmak üzere alışılmadık bir şekilde mumyalandı.

Firavun, Krallar Vadisi’ne kalbi (veya kalp bok böceği olarak bilinen bir yedek eser) olmadan gömüldü; penisi dik mumyalandı; ve mumyası ve tabutları, görünüşe göre çocuk kralın alev almasına neden olan kalın bir siyah sıvı tabakasıyla kaplıydı.

Bu anomaliler son yıllarda hem bilim dünyasının hem de medyanın dikkatini çekti. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde profesör olan Egyptologist Salima Ikram’ın Études et Travaux dergisinde yayımlanan bir makalesinde, bunların ve Tutankhamun’un diğer gömme anomalilerinin neden var olduğunu öne sürdü.

Ikram makalesinde, mumyalanmış dik penis ve diğer gömme anormalliklerinin mumyalama kazaları olmadığını, daha ziyade kralı yeraltı dünyasının tanrısı Osiris kadar kelimenin tam anlamıyla mümkün olduğunca kasıtlı olarak göstermeye yönelik girişimler olduğunu öne sürüyor.

Ereksiyon halindeki penis, Osiris’in yenileyici güçlerini çağrıştırır; siyah sıvı Tutankhamun’un tenini Osiris’inki gibi yaptı; ve kayıp kalp, kardeşi Seth tarafından parçalara ayrılan ve kalbi gömülen tanrının hikayesini hatırlattı.

Ikram, kralın Osiris gibi görünmesinin, yaygın olarak Tutankhamun’un babası olduğuna inanılan bir firavun olan Akhenaten’in getirdiği dini devrimi tersine çevirmeye yardımcı olmuş olabileceğini söyledi.

Tanrı Osiris ve Kral Tutankhamun

Akhenaten, Mısır dinini, diğer tanrıların görüntülerini yok etme noktasına kadar, güneş diski olan Aten’e tapınmaya odaklamaya çalışmıştı. Tutankhamun bu değişiklikleri geri almaya ve Mısır’ı tanrılar karışımıyla geleneksel dinine döndürmeye çalıştı.

Ikram, fikrinin spekülatif olduğu konusunda uyarıyor, ancak doğruysa, Tutankhamun’un mumyalanması ve gömülmesiyle ilgili bazı gizemleri açıklamaya yardımcı olacaktır.

Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi

Tutankhamun’un mumyalanmış ereksiyon halindeki penisi, mumya keşfedildikten sonra sonunda vücudundan ayrıldı ve bir noktada medyada çalındığına dair spekülasyonlara yol açtı.

WordsSideKick.com’a bir e-postada “Bildiğim kadarıyla, şimdiye kadar ereksiyon halinde bir penise sahip başka bir mumya bulunamadı” dedi.

Ikram, Kral Tutankhamun’un ereksiyon halindeki penisinin görüntülerinin tanrı Osiris ile bağlantılı olduğunu söyledi. “Erek penis, en güçlü yenilenme anında Osiris’i çağrıştırır ve yeniden doğuş ve dirilişin özlü sembolleri olan ‘mısır mumyalarının’ ayırt edici özelliğidir” diye yazıyor makalesinde. Mısır mumyaları daha sonraki dönemlerde yaratılan insan olmayan yapay mumyalardı. Osiris’in onuruna yapılmış, tahıl da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerin karışımından yapılmıştır.

Yakın tarihli bir belgeselden elde edilen kanıtlar, Tutankhamun’un mumyasının kelimenin tam anlamıyla alevler içinde kaldığını gösteriyor, görünüşe göre vücuduna uygulanan çok miktarda siyah yağ ve reçineden kaynaklanan bir şey.

Mumyacılar, yaşadığı dönemde Tutankhamun’un vücuduna anormal derecede büyük miktarda bu siyah kumar benzeri materyali uyguladılar ve ayrıca firavunun tabutlarına da uyguladılar.

Mezarı keşfeden ekibi yöneten bir arkeolog olan Howard Carter, “ayrıntıların çoğu, tabutun üzerine büyük bir libasyon dökülmesinden kaynaklanan siyah parlak bir kaplama tarafından gizlenmiştir” diye yazdı.

Kral Tutankhamun’un derisine siyahımsı bir renk veren bu siyah sıvının büyük miktarlarda kullanılması, firavunu mümkün olduğu kadar harfi harfine Osiris olarak tasvir etmeye yönelik kasıtlı bir girişim olabilir.

Ikram, “Tutankhamun’un vücuduna uygulanan yağ ve reçine kütlesi, aynı zamanda Mısır topraklarının efendisi olarak Osiris ile ilişkilendirilen siyah renge, selin zengin toprağı ile karanlık ve doğurganlık ve yenilenme kaynağına atıfta bulunabilir” diye ifade etti.

Kral Tutankhamun mumyası

Kayıp bir kalp

Bir diğer gizemli anomali ise Firavun’un kalbinin olmaması ve yerine geçecek bir kalp bok böceğinin olmamasıdır. İkram, “Bu organ, vücudun başarılı bir şekilde diriltilmesinde önemli bir bileşendi,” diye yazdı ve Mısır mitolojisinde, kişinin dirilmeye layık olup olmadığını belirlemek için kalbin tanrı Maat’ı temsil eden tüye karşı tartıldığını belirtti.

Tutankhamun’un kalbinin veya bok böceğinin yokluğunun hırsızlığın bir sonucu gibi görünmediğini, bunun yerine Osiris efsanesindeki ünlü bir hikayenin, onun cesedinin kardeşi tarafından parçalara ayrıldığını hatırlattığını belirtti. Tanrı’nın kalbi gömüldü.

Ikram, muhtemelen bir mumyanın iç organlarını çıkarmak için kullanılan bir kesimin Kral Tutankhamun’un alışılmadık şekilde “acımasız” ve büyük olduğunu belirtti.

Diğer kanıtlar da Osiris’e işaret ediyor. Örneğin, mezar odasının kuzey duvarı, dekorasyonundan Kral Tutankhamun’u, Osiris olarak göstermektedir.

Ikram, “Tutankhamun tam teşekküllü bir Osiris olarak gösteriliyor – sadece sarılı bir mumya değil” dedi. “Kralın Osiris olarak bu şekilde tasvir edilmesi, Krallar Vadisi’nde benzersizdir: Diğer mezarlar, kralın Osiris tarafından kucaklandığını veya ona sunulduğunu gösterir.”

Bir bakıma, İkram’ın fikri, eğer doğruysa (Ikram, fikrinin spekülatif olduğunu not eder), Tutankhamun’un mumyasının araştırmasını tamamlar. Firavunun Osiris olarak tasvir edildiğini ilk fark eden Carter’dı.

Ikram makalesinde, “Belki de Carter’ın mumyanın ambalajından çıkarılması ve incelenmesi sırasında notlarında yaptığı vurgu, düşündüğünden bile daha doğrudur: Kral gerçekten de kraliyet mezarlıklarında her zamankinden daha fazla Osiris olarak gösterildi.”

Tutankhamun ve/veya onu mumyalayanlar, babasının giriştiği başarısız dini devrime tepki olarak bunu yapması için baskı görmüş olabilir.

“Bu hassas tarihsel/dini zamanda, kralın dönüşümünün olağan biçimlerinin yeterli olmadığı düşünüldü ve bu nedenle rahip-tahnitçilerin vücudu, kelimenin tam anlamıyla kralın tanrısallığını ve kimliğini vurgulayacak şekilde hazırladıklarını söyleyebiliriz.”

Makalenin orijinal halini WordsSideKick.com da okuyabilirsiniz.

Banner
Benzer Yazılar

Vindolanda, Hadrian Duvarı’nın 1900’ncü yıldönümünü bir sunak keşfiyle kutluyor

9 Şubat 2022

9 Şubat 2022

Vindolanda Roma Kalesi kazı ekibi, Hadrian Duvarı’nın 1900’ncü yıldönümü şaşırtıcı bir arkeolojik keşif sonucunda elde edilen bir taş sunakla kutlanmaya...

‘Kuzey’in Pompeii’si olarak bilinen Claterna’da eşsiz mücevherler bulundu

17 Kasım 2023

17 Kasım 2023

İtalyan arkeologlar, ‘Kuzey’in Pompeii’si olarak bilinen antik Roma bölgesi Claterna’da devam eden kazılarda eşsiz 50 mücevher ortaya çıkardılar. Mücevherler ile...

Arkeologlar 2000 Yıl Önce Moda Olduğunu Düşündükleri Bir Saç Stili Ortaya Çıkardı

20 Şubat 2021

20 Şubat 2021

Cambridgeshire’daki Wimpole’da yapılan kazılarda bulunan 5 cm boyutundaki küçük heykelcik detaylarıyla şaşırttı. National Trust arkeologları ve Oxford Archaeology East’ten meslektaşları,...

Karkamış Antik Kenti kazıları Geç Hitit Dönemine Işık Tutuyor

6 Mayıs 2022

6 Mayıs 2022

Türkiye Suriye sınırında yer alan Karkamış Antik Kenti’nde devam eden kazılar Tunç Çağı özellikle de Geç Hitit Dönemine ait bulgular...

Yunanistan’ın Akropolisi Çimentolama Kararına Tepkiler Büyüyor

3 Kasım 2020

3 Kasım 2020

Yunanistan kültür bakanlığı Akropolis’teki anıtların ziyaret koşullarını iyileştirmek adına Atina Parthenon’un üzerinde çalışma kararı aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Akropol’de sunulan...

Pakistan’da 2 bin 300 yıllık Budist tapınağı bulundu

23 Aralık 2021

23 Aralık 2021

Pakistanlı ve İtalyan arkeologlardan oluşan ortak bir ekip tarafından Kuzeybatı Pakistan’da 2300 yıllık bir Budist Tapınağının kalıntıları keşfedildi. ISMEO olarak...

Define Avcıları Yine Boş Durmadı 3 bin 500 Yıllık Antik Kenti Talan Ettiler

11 Şubat 2021

11 Şubat 2021

Anadolu topraklarının bizlere sunduğu toprak üstü toprak altı kültürel miraslar defineciler tarafından talan edilmeye devam ediyor. Para kazanma hırsı ile...

Araştırmacılar, antik Çin’de uygulanan beş cezadan biri olan Yue’nin (Amputasyon) 3.000 yıllık kanıtını bulmuş olabilir.

8 Mayıs 2022

8 Mayıs 2022

South China Morning Post’a göre, Çin’li araştırmacılar, Çin’in kuzeybatısındaki bir mezarda bulunan iskeletin, suçlulara uygulanan ilk ayak amputasyon (Yue) ceza...

Ortaçağ Boncuklarının Çizdiği Afrika Ticaret Yolları

3 Aralık 2020

3 Aralık 2020

Cam boncukların kimyasal bileşimi ve morfolojik özellikleri nereden geldiklerini ortaya çıkarabilir. Cenevre Üniversitesi’nden arkeologlar, Mali ve Senegal’deki kırsal alanlarda MS...

Çin’de 80 milyon yıl öncesine ait ‘dinozor dans pisti’ bulundu

20 Nisan 2021

20 Nisan 2021

Çin’de araştırmacılar, literatürde “dinozor dans pisti” olarak tanımlanan 1.600 metrekarelik bir alanda birçok dinozor ayak izi buldular. Dinozor dans pistinde...

Antik Çağ insanın beslenmesinde zengin fakir ayrımı dikkat çekiyor

25 Kasım 2021

25 Kasım 2021

Yerleşik hayata geçilmesi ile birlikte görülmeye başlayan yönetici, elit yapı, mülkiyet sahipliliği, kaynakların adaletsiz kazanımı ve dağılımından doğan varsıllığın yoksul...

Arkeologlar, İber Yarımadası’nda 14.000 yıl önce yaşamış bir kadının kemiklerini buldular.

13 Ağustos 2021

13 Ağustos 2021

Arkeologlar, daha önce son Neandertallerin ve ilk modern insanların kanıtlarını veren İspanya’daki tarihsel olarak önemli Cova Gran de Santa Linya...

İzmir Kazılarında 8.500 Yıllık Küçük El Aleti Ortaya Çıkarıldı

4 Haziran 2021

4 Haziran 2021

2021 arkeoloji kazı faaliyetleri başladı. İlk buluntu haberi 8.500 yıllık küçük bir el aletinin ortaya çıkarıldığı İzmir Bornova ilçesindeki Yeşilova...

Arkeologlar, Hırvatistan şehir müzesinin altında büyük Roma hamamı keşfettiler

8 Aralık 2023

8 Aralık 2023

Dominik Papalık sarayının içinde yer alan Hırvatistan’ın en önemli ve ziyaret edilen müzelerinden biri olan Split Şehir Müzesi’nin restorasyon çalışmalarına...

Şili’nin kuzeyinde bir İnka soylusuna ait tunik veya unku bulundu

15 Şubat 2023

15 Şubat 2023

Şili’nin kuzeyindeki Caleta Vítor Körfezi boyunca yer alan mezar alanını kazan araştırmacılar, Inka İmparatorluğu’nda saygı ve prestije sahip soyluya ait...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]