31 March 2023 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Kral Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi Eski Dini Mücadeleyi Gösterebilir

Mısır kralı Tutankhamun, babası tarafından serbest bırakılan bir dini devrime karşı savaşmak için penisinin 90 derecelik bir açıyla mumyalanması da dahil olmak üzere alışılmadık bir şekilde mumyalandı.

Firavun, Krallar Vadisi’ne kalbi (veya kalp bok böceği olarak bilinen bir yedek eser) olmadan gömüldü; penisi dik mumyalandı; ve mumyası ve tabutları, görünüşe göre çocuk kralın alev almasına neden olan kalın bir siyah sıvı tabakasıyla kaplıydı.

Bu anomaliler son yıllarda hem bilim dünyasının hem de medyanın dikkatini çekti. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde profesör olan Egyptologist Salima Ikram’ın Études et Travaux dergisinde yayımlanan bir makalesinde, bunların ve Tutankhamun’un diğer gömme anomalilerinin neden var olduğunu öne sürdü.

Ikram makalesinde, mumyalanmış dik penis ve diğer gömme anormalliklerinin mumyalama kazaları olmadığını, daha ziyade kralı yeraltı dünyasının tanrısı Osiris kadar kelimenin tam anlamıyla mümkün olduğunca kasıtlı olarak göstermeye yönelik girişimler olduğunu öne sürüyor.

Ereksiyon halindeki penis, Osiris’in yenileyici güçlerini çağrıştırır; siyah sıvı Tutankhamun’un tenini Osiris’inki gibi yaptı; ve kayıp kalp, kardeşi Seth tarafından parçalara ayrılan ve kalbi gömülen tanrının hikayesini hatırlattı.

Ikram, kralın Osiris gibi görünmesinin, yaygın olarak Tutankhamun’un babası olduğuna inanılan bir firavun olan Akhenaten’in getirdiği dini devrimi tersine çevirmeye yardımcı olmuş olabileceğini söyledi.

Tanrı Osiris ve Kral Tutankhamun

Akhenaten, Mısır dinini, diğer tanrıların görüntülerini yok etme noktasına kadar, güneş diski olan Aten’e tapınmaya odaklamaya çalışmıştı. Tutankhamun bu değişiklikleri geri almaya ve Mısır’ı tanrılar karışımıyla geleneksel dinine döndürmeye çalıştı.

Ikram, fikrinin spekülatif olduğu konusunda uyarıyor, ancak doğruysa, Tutankhamun’un mumyalanması ve gömülmesiyle ilgili bazı gizemleri açıklamaya yardımcı olacaktır.

Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi

Tutankhamun’un mumyalanmış ereksiyon halindeki penisi, mumya keşfedildikten sonra sonunda vücudundan ayrıldı ve bir noktada medyada çalındığına dair spekülasyonlara yol açtı.

WordsSideKick.com’a bir e-postada “Bildiğim kadarıyla, şimdiye kadar ereksiyon halinde bir penise sahip başka bir mumya bulunamadı” dedi.

Ikram, Kral Tutankhamun’un ereksiyon halindeki penisinin görüntülerinin tanrı Osiris ile bağlantılı olduğunu söyledi. “Erek penis, en güçlü yenilenme anında Osiris’i çağrıştırır ve yeniden doğuş ve dirilişin özlü sembolleri olan ‘mısır mumyalarının’ ayırt edici özelliğidir” diye yazıyor makalesinde. Mısır mumyaları daha sonraki dönemlerde yaratılan insan olmayan yapay mumyalardı. Osiris’in onuruna yapılmış, tahıl da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerin karışımından yapılmıştır.

Yakın tarihli bir belgeselden elde edilen kanıtlar, Tutankhamun’un mumyasının kelimenin tam anlamıyla alevler içinde kaldığını gösteriyor, görünüşe göre vücuduna uygulanan çok miktarda siyah yağ ve reçineden kaynaklanan bir şey.

Mumyacılar, yaşadığı dönemde Tutankhamun’un vücuduna anormal derecede büyük miktarda bu siyah kumar benzeri materyali uyguladılar ve ayrıca firavunun tabutlarına da uyguladılar.

Mezarı keşfeden ekibi yöneten bir arkeolog olan Howard Carter, “ayrıntıların çoğu, tabutun üzerine büyük bir libasyon dökülmesinden kaynaklanan siyah parlak bir kaplama tarafından gizlenmiştir” diye yazdı.

Kral Tutankhamun’un derisine siyahımsı bir renk veren bu siyah sıvının büyük miktarlarda kullanılması, firavunu mümkün olduğu kadar harfi harfine Osiris olarak tasvir etmeye yönelik kasıtlı bir girişim olabilir.

Ikram, “Tutankhamun’un vücuduna uygulanan yağ ve reçine kütlesi, aynı zamanda Mısır topraklarının efendisi olarak Osiris ile ilişkilendirilen siyah renge, selin zengin toprağı ile karanlık ve doğurganlık ve yenilenme kaynağına atıfta bulunabilir” diye ifade etti.

Kral Tutankhamun mumyası

Kayıp bir kalp

Bir diğer gizemli anomali ise Firavun’un kalbinin olmaması ve yerine geçecek bir kalp bok böceğinin olmamasıdır. İkram, “Bu organ, vücudun başarılı bir şekilde diriltilmesinde önemli bir bileşendi,” diye yazdı ve Mısır mitolojisinde, kişinin dirilmeye layık olup olmadığını belirlemek için kalbin tanrı Maat’ı temsil eden tüye karşı tartıldığını belirtti.

Tutankhamun’un kalbinin veya bok böceğinin yokluğunun hırsızlığın bir sonucu gibi görünmediğini, bunun yerine Osiris efsanesindeki ünlü bir hikayenin, onun cesedinin kardeşi tarafından parçalara ayrıldığını hatırlattığını belirtti. Tanrı’nın kalbi gömüldü.

Ikram, muhtemelen bir mumyanın iç organlarını çıkarmak için kullanılan bir kesimin Kral Tutankhamun’un alışılmadık şekilde “acımasız” ve büyük olduğunu belirtti.

Diğer kanıtlar da Osiris’e işaret ediyor. Örneğin, mezar odasının kuzey duvarı, dekorasyonundan Kral Tutankhamun’u, Osiris olarak göstermektedir.

Ikram, “Tutankhamun tam teşekküllü bir Osiris olarak gösteriliyor – sadece sarılı bir mumya değil” dedi. “Kralın Osiris olarak bu şekilde tasvir edilmesi, Krallar Vadisi’nde benzersizdir: Diğer mezarlar, kralın Osiris tarafından kucaklandığını veya ona sunulduğunu gösterir.”

Bir bakıma, İkram’ın fikri, eğer doğruysa (Ikram, fikrinin spekülatif olduğunu not eder), Tutankhamun’un mumyasının araştırmasını tamamlar. Firavunun Osiris olarak tasvir edildiğini ilk fark eden Carter’dı.

Ikram makalesinde, “Belki de Carter’ın mumyanın ambalajından çıkarılması ve incelenmesi sırasında notlarında yaptığı vurgu, düşündüğünden bile daha doğrudur: Kral gerçekten de kraliyet mezarlıklarında her zamankinden daha fazla Osiris olarak gösterildi.”

Tutankhamun ve/veya onu mumyalayanlar, babasının giriştiği başarısız dini devrime tepki olarak bunu yapması için baskı görmüş olabilir.

“Bu hassas tarihsel/dini zamanda, kralın dönüşümünün olağan biçimlerinin yeterli olmadığı düşünüldü ve bu nedenle rahip-tahnitçilerin vücudu, kelimenin tam anlamıyla kralın tanrısallığını ve kimliğini vurgulayacak şekilde hazırladıklarını söyleyebiliriz.”

Makalenin orijinal halini WordsSideKick.com da okuyabilirsiniz.

Banner
Benzer Yazılar

Vampir olduğunu düşündükleri kadının tekrar dirilmemesi için orakla sabitlemişler

2 Eylül 2022

2 Eylül 2022

Korku filmi denilince akla çoğunlukla Vampir Drakula gelir. Romanya’da yaşadığı düşünülen Vampir Drakula’nın birçok sinema filmi çekilmiştir. Vampir, yaşadığı şatoda...

Herakleia Latmos Antik Kenti Turizme Açılıyor

13 Nisan 2021

13 Nisan 2021

Muğla’nın Milas ilçesi Kapıkırı köyü sınırları içerisinde kalan içinde 10 bin yıllık kalıntılar barındıran Herakleia Latmos antik kenti turizme açılıyor....

Çin’in Sanxingdui harabelerinde bir metre boyunda bronz heykel bulundu

17 Haziran 2022

17 Haziran 2022

Çinli arkeologlar, Çin’in güneybatısındaki Sichuan Eyaletindeki antik Sanxingdui harabeleri alanında bir metre boyunda bronz heykel keşfettiler. Sichuan Eyaleti Kültürel Kalıntıları...

Mısır’da, şimdiye kadar görülmemiş antik dini ritüeli barındıran bir tapınak keşfedildi

7 Ekim 2022

7 Ekim 2022

Mısır’daki Arap Çölü’ndeki bir Greko-Romen limanı olan Berenike sahasında kazı yapan arkeologlar, şimdiye kadar görülmemiş antik dini ritüeli barındıran bir...

Eşyalara Duygusal Bağ Kurma 2.000 Yıl Öncede Görülüyor Olabilir!

22 Haziran 2021

22 Haziran 2021

Hepimizin mutlaka kullandığımız ve sonrasında herhangi bir nedenle atmaya kıyamadığımız duygusal bağ kurduğumuz eşyalarımız olmuştur. Eşyalarla kurduğumuz duygusal bağın sadece...

Gordion kazılarında heyecan veren keşif. Gordion adının geçtiği yazıt bulundu

7 Ağustos 2022

7 Ağustos 2022

Frigler… Anadolu topraklarında iz bırakmış döneminin güçlü ve etkin kavimlerinden biri. Kral Midas ile tanınan Frigler hakkında bilgilerimizi çoğunlukla M....

8.000 yıllık Yarmukian dönemi Ana Tanrıça heykelciği keşfedildi

8 Temmuz 2022

8 Temmuz 2022

İsrail Eski Eserler Kurumu, Sha’ar Hagolan Yarmukian arkeolojik alanında devam eden kazılarda 8.000 yıllık Yarmukian dönemi Ana Tanrıça heykelciği keşfedildiğini...

Tek Tanrılı Dinlerin Başlangıç Noktası Oluz Höyük’te Havangah Namazı Kılınmış Olabilir

25 Mart 2022

25 Mart 2022

Amasya ilinin 25 kilometre batısında yer alan Oluz Höyük, dinsel yapılanma yönünden zengin bulgular veren antik kenttir. 15 yıldır devam...

North Yorkshire’da bir evin mutfak zemininin altında bir fincan içerisinde bulunan altın sikkeler açık artırma ile satılıyor

8 Eylül 2022

8 Eylül 2022

Kuzey Yorkshire’daki bir çift, mutfaklarının döşeme tahtalarının altına gömülü 18. yüzyılın başlarından kalma altın sikkeler buldu. Sikkeler, nesiller boyunca Kuzey...

Bohemya Orta Çağ Mezarlığında Afrika Kökenli Kadın Kafatası Bulundu

20 Ocak 2022

20 Ocak 2022

Bohemya bölgesinde yer alan Tetin Kalesi yakınlarında bulunan bir Orta Çağ mezarlığını kazan arkeologlar, Afrika kökenli bir kadına ait olduğunu...

Rusya’da 2.100 yıllık Afrodit madalyonu ortaya çıkarıldı

29 Ekim 2022

29 Ekim 2022

Karadeniz ile Azak Denizi arasında kalan Taman yarımadasında devam eden kazılarda Tanrıça Afrodit rahibesi olduğu düşünülen bir genç kıza ait...

Milli Mücadelenin Ateşlendiği Ev “Atatürk Müzesi”

12 Aralık 2020

12 Aralık 2020

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Milli Mücadeleyi başlattığı İstanbul Şişli’deki ev “Atatürk Müzesi” olarak hizmet veriyor. Vatanın kurtulması için başlatılan mücadelenin...

Yunanistan’ın Akropolisi Çimentolama Kararına Tepkiler Büyüyor

3 Kasım 2020

3 Kasım 2020

Yunanistan kültür bakanlığı Akropolis’teki anıtların ziyaret koşullarını iyileştirmek adına Atina Parthenon’un üzerinde çalışma kararı aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Akropol’de sunulan...

Vindolanda, Hadrian Duvarı’nın 1900’ncü yıldönümünü bir sunak keşfiyle kutluyor

9 Şubat 2022

9 Şubat 2022

Vindolanda Roma Kalesi kazı ekibi, Hadrian Duvarı’nın 1900’ncü yıldönümü şaşırtıcı bir arkeolojik keşif sonucunda elde edilen bir taş sunakla kutlanmaya...

19. Yüzyılda Sözde Frenoloji Bilimi Neden Cadıların Kafataslarını İnceledi? Bu ‘Şarlatanlık mı Yoksa Bilim mi?’

31 Ekim 2020

31 Ekim 2020

19. yüzyılda İskoçya’da, Fife merkezli bir antikacı, tartışmalı sözde frenoloji biliminin (insanın özyapısını ve zihinsel yetisini kafatasının dış yapısına, dış...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]