6 July 2022 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Kral Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi Eski Dini Mücadeleyi Gösterebilir

Mısır kralı Tutankhamun, babası tarafından serbest bırakılan bir dini devrime karşı savaşmak için penisinin 90 derecelik bir açıyla mumyalanması da dahil olmak üzere alışılmadık bir şekilde mumyalandı.

Firavun, Krallar Vadisi’ne kalbi (veya kalp bok böceği olarak bilinen bir yedek eser) olmadan gömüldü; penisi dik mumyalandı; ve mumyası ve tabutları, görünüşe göre çocuk kralın alev almasına neden olan kalın bir siyah sıvı tabakasıyla kaplıydı.

Bu anomaliler son yıllarda hem bilim dünyasının hem de medyanın dikkatini çekti. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde profesör olan Egyptologist Salima Ikram’ın Études et Travaux dergisinde yayımlanan bir makalesinde, bunların ve Tutankhamun’un diğer gömme anomalilerinin neden var olduğunu öne sürdü.

Ikram makalesinde, mumyalanmış dik penis ve diğer gömme anormalliklerinin mumyalama kazaları olmadığını, daha ziyade kralı yeraltı dünyasının tanrısı Osiris kadar kelimenin tam anlamıyla mümkün olduğunca kasıtlı olarak göstermeye yönelik girişimler olduğunu öne sürüyor.

Ereksiyon halindeki penis, Osiris’in yenileyici güçlerini çağrıştırır; siyah sıvı Tutankhamun’un tenini Osiris’inki gibi yaptı; ve kayıp kalp, kardeşi Seth tarafından parçalara ayrılan ve kalbi gömülen tanrının hikayesini hatırlattı.

Ikram, kralın Osiris gibi görünmesinin, yaygın olarak Tutankhamun’un babası olduğuna inanılan bir firavun olan Akhenaten’in getirdiği dini devrimi tersine çevirmeye yardımcı olmuş olabileceğini söyledi.

Tanrı Osiris ve Kral Tutankhamun

Akhenaten, Mısır dinini, diğer tanrıların görüntülerini yok etme noktasına kadar, güneş diski olan Aten’e tapınmaya odaklamaya çalışmıştı. Tutankhamun bu değişiklikleri geri almaya ve Mısır’ı tanrılar karışımıyla geleneksel dinine döndürmeye çalıştı.

Ikram, fikrinin spekülatif olduğu konusunda uyarıyor, ancak doğruysa, Tutankhamun’un mumyalanması ve gömülmesiyle ilgili bazı gizemleri açıklamaya yardımcı olacaktır.

Tutankhamun’un Mumyalanmış Ereksiyon Halindeki Penisi

Tutankhamun’un mumyalanmış ereksiyon halindeki penisi, mumya keşfedildikten sonra sonunda vücudundan ayrıldı ve bir noktada medyada çalındığına dair spekülasyonlara yol açtı.

WordsSideKick.com’a bir e-postada “Bildiğim kadarıyla, şimdiye kadar ereksiyon halinde bir penise sahip başka bir mumya bulunamadı” dedi.

Ikram, Kral Tutankhamun’un ereksiyon halindeki penisinin görüntülerinin tanrı Osiris ile bağlantılı olduğunu söyledi. “Erek penis, en güçlü yenilenme anında Osiris’i çağrıştırır ve yeniden doğuş ve dirilişin özlü sembolleri olan ‘mısır mumyalarının’ ayırt edici özelliğidir” diye yazıyor makalesinde. Mısır mumyaları daha sonraki dönemlerde yaratılan insan olmayan yapay mumyalardı. Osiris’in onuruna yapılmış, tahıl da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerin karışımından yapılmıştır.

Yakın tarihli bir belgeselden elde edilen kanıtlar, Tutankhamun’un mumyasının kelimenin tam anlamıyla alevler içinde kaldığını gösteriyor, görünüşe göre vücuduna uygulanan çok miktarda siyah yağ ve reçineden kaynaklanan bir şey.

Mumyacılar, yaşadığı dönemde Tutankhamun’un vücuduna anormal derecede büyük miktarda bu siyah kumar benzeri materyali uyguladılar ve ayrıca firavunun tabutlarına da uyguladılar.

Mezarı keşfeden ekibi yöneten bir arkeolog olan Howard Carter, “ayrıntıların çoğu, tabutun üzerine büyük bir libasyon dökülmesinden kaynaklanan siyah parlak bir kaplama tarafından gizlenmiştir” diye yazdı.

Kral Tutankhamun’un derisine siyahımsı bir renk veren bu siyah sıvının büyük miktarlarda kullanılması, firavunu mümkün olduğu kadar harfi harfine Osiris olarak tasvir etmeye yönelik kasıtlı bir girişim olabilir.

Ikram, “Tutankhamun’un vücuduna uygulanan yağ ve reçine kütlesi, aynı zamanda Mısır topraklarının efendisi olarak Osiris ile ilişkilendirilen siyah renge, selin zengin toprağı ile karanlık ve doğurganlık ve yenilenme kaynağına atıfta bulunabilir” diye ifade etti.

Kral Tutankhamun mumyası

Kayıp bir kalp

Bir diğer gizemli anomali ise Firavun’un kalbinin olmaması ve yerine geçecek bir kalp bok böceğinin olmamasıdır. İkram, “Bu organ, vücudun başarılı bir şekilde diriltilmesinde önemli bir bileşendi,” diye yazdı ve Mısır mitolojisinde, kişinin dirilmeye layık olup olmadığını belirlemek için kalbin tanrı Maat’ı temsil eden tüye karşı tartıldığını belirtti.

Tutankhamun’un kalbinin veya bok böceğinin yokluğunun hırsızlığın bir sonucu gibi görünmediğini, bunun yerine Osiris efsanesindeki ünlü bir hikayenin, onun cesedinin kardeşi tarafından parçalara ayrıldığını hatırlattığını belirtti. Tanrı’nın kalbi gömüldü.

Ikram, muhtemelen bir mumyanın iç organlarını çıkarmak için kullanılan bir kesimin Kral Tutankhamun’un alışılmadık şekilde “acımasız” ve büyük olduğunu belirtti.

Diğer kanıtlar da Osiris’e işaret ediyor. Örneğin, mezar odasının kuzey duvarı, dekorasyonundan Kral Tutankhamun’u, Osiris olarak göstermektedir.

Ikram, “Tutankhamun tam teşekküllü bir Osiris olarak gösteriliyor – sadece sarılı bir mumya değil” dedi. “Kralın Osiris olarak bu şekilde tasvir edilmesi, Krallar Vadisi’nde benzersizdir: Diğer mezarlar, kralın Osiris tarafından kucaklandığını veya ona sunulduğunu gösterir.”

Bir bakıma, İkram’ın fikri, eğer doğruysa (Ikram, fikrinin spekülatif olduğunu not eder), Tutankhamun’un mumyasının araştırmasını tamamlar. Firavunun Osiris olarak tasvir edildiğini ilk fark eden Carter’dı.

Ikram makalesinde, “Belki de Carter’ın mumyanın ambalajından çıkarılması ve incelenmesi sırasında notlarında yaptığı vurgu, düşündüğünden bile daha doğrudur: Kral gerçekten de kraliyet mezarlıklarında her zamankinden daha fazla Osiris olarak gösterildi.”

Tutankhamun ve/veya onu mumyalayanlar, babasının giriştiği başarısız dini devrime tepki olarak bunu yapması için baskı görmüş olabilir.

“Bu hassas tarihsel/dini zamanda, kralın dönüşümünün olağan biçimlerinin yeterli olmadığı düşünüldü ve bu nedenle rahip-tahnitçilerin vücudu, kelimenin tam anlamıyla kralın tanrısallığını ve kimliğini vurgulayacak şekilde hazırladıklarını söyleyebiliriz.”

Makalenin orijinal halini WordsSideKick.com da okuyabilirsiniz.

Banner
Benzer Yazılar

Tarihi Eser Kaçakçılarına Pandora V Operasyonu

11 Mayıs 2021

11 Mayıs 2021

Tarihi eser kaçakçılarına yönelik Dünya genelinde İnterpol, Europol ve Dünya Gümrük Örgütü ortaklaşa Pandora V adı altında bir operasyon düzenledi....

Kıbrıs’ta muhteşem bir antik mozaik bulundu

21 Temmuz 2021

21 Temmuz 2021

Kıbrıs’ta, Kato Paphos’taki Fabrika Tepesi’nde yürütülen kazılarda, Helenistik döneme ait antik bir mozaik zemin ortaya çıkarıldı. Arkeologlar tarafından “Baf kropolü”...

İnsan Boyunda ki 500 yıllık Paralar Bitcoinle Benzeştirildi “Rai Taşları”

5 Haziran 2021

5 Haziran 2021

Dünyada çok az para sistemi, küçük Batı Mikronezya adası Yap’ta kullanılan rai taş halkalarından daha benzersiz ve ilgi çekicidir. Kireçtaşı levhalardan...

Peru’da arkeologlar 800 yıllık iplerle bağlanmış bir mumya keşfettiler

29 Kasım 2021

29 Kasım 2021

Arkeologlar Peru’nun merkez sahilinde en az 800 yaşında olduğu tahmin edilen bir mumya keşfettiler. Mumyanın cesedi iplerle bağlanmıştı ve eller...

Minos Yazısı Linear A’nın Çözülmesi Yönünde Büyük Adım

31 Ocak 2021

31 Ocak 2021

Avrupa’nın ilk büyük medeniyetinin kurucusunun esrarengiz Minoslular olduğuna inanılmaktadır. Minos, Yunanistan’a bağlı Girit Adası‘nda görülen (M. Ö. 3500 yıllarında) tunç...

Bu Çiviler Hz. İsa’yı Çarmıha Germek İçin mi Kullanıldı?

2 Kasım 2020

2 Kasım 2020

Roma döneminden kalma iki demir çivinin Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinde kullanılan çiviler olduğu iddası araştırmacıları ikiye böldü. Roma döneminden kalma...

Ihlara Vadisi “Kontrollü Kullanım Alanı” ilan edildi

17 Mart 2022

17 Mart 2022

Hristiyanlığın ilk yıllarının en önemli merkezlerinden biri olan ve irili ufaklı ilk kiliselere ev sahipliği yapan Ihlara Vadisi için “Kontrollü...

Tanis bronz heykelcikleri antik ticarete ışık tutuyor

19 Temmuz 2021

19 Temmuz 2021

Bir araştırma ekibi, Mısır’ın Tanis kentinde yakın zamanda ortaya çıkarılan 3.000 yıllık bronz heykelciklerin , eski Mısır’daki uluslararası ticaretle ilgili...

Yedi Kültürün Bir Arada Olduğu Ödüllü Troya Müzesi

7 Mayıs 2021

7 Mayıs 2021

2020 yılı Avrupa yılın müzesi ödülünün sahibi olan Troya Müzesi, Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Tunç Çağı, İlyada Destanı ve Troya...

Yunan tanrılarının kenti Bergama’da halk Kibele kültünü yaşatıyor

25 Ağustos 2021

25 Ağustos 2021

Yunan tanrılarına adanmış birçok kutsal mimari yapının görüldüğü Bergama Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan Anadolu’nun bereket tanrıçası Kibele figürünleri ve kutsal...

Homo Sapiens İlk Ne Zaman Kıyafet Giymeye Başladı?

9 Mart 2021

9 Mart 2021

Giyinmek insan ihtiyaçları içindeki büyük gereksinimlerden biridir. Peki Homo sapiens ilk ne zaman kıyafet giymeye başladı? Araştırmacılar, Homo sapiens’in ilk...

Bursa’nın 2.200 Yıllık Zindanı Müze Oldu

17 Ekim 2021

17 Ekim 2021

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan M. Ö. 200 yıllarında inşa edilen zindan artık dijital müze ve sanat galerisi olarak...

Kadı Kalesi-Anaia Höyüğü’nde 1.500 yıllık vaftizhane bulundu

3 Aralık 2021

3 Aralık 2021

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yer alan Kadı Kalesi-Anaia Höyüğü’nde MS 5’nci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen vaftizhane ortaya çıkarıldı. Kuşadası Kadı Kalesi...

Milion Taşı Kazı Alanında İnsan Kabartması Bulundu

18 Temmuz 2021

18 Temmuz 2021

Doğu Roma döneminden kalan Milion Taşı (Milyon Taşı olarak da bilinir) İstanbul’un tarihi miraslarından birisidir. İstanbul’un Fatih ilçesi Cağaloğlu semtinde...

Tepecik Höyük kazılarında seramik fırını ortaya çıkarıldı

23 Ağustos 2021

23 Ağustos 2021

Kalkolitik Çağ’dan Roma dönemine uzanan kültür katmanlarına ev sahipliği yapan Tepecik Höyük kazılarında 3.500 yıllık seramik fırın ortaya çıkarıldı. Aydın...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mail bültenimize katılmak için e-posta adresinizi yazınız.