6 July 2022 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Geleneksel düşünceye meydan okuyan antik yerleşimler “Karahantepe ve Taş Tepeler”

İnsanlık tarihinin 12 bin yıl öncesine ışık tutan ve arkeoloji dünyasının en büyük keşiflerinden biri olarak kabul edilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin ardından aynı bölgede “Taş Tepeler” adı altında yeni çalışmalara başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA), insanlık tarihindeki değişimin yaşandığı coğrafyayı ve avcı-toplayıcı düşünce tarzından büyük bir dönüşümü ortaya çıkarmayı amaçlayan projesini Taş Tepeler’i 21-27 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında bir dizi ziyaret, toplantı ve etkinlikle duyurdu.

Taş Tepeler Projesi yedi alanda yürütülen arkeolojik kazı ve araştırmaları içermektedir: Göbeklitepe, Karahantepe, Gürcütepe, Sayburç , Çakmaktepe, Sefertepe ve Yeni Mahalle höyüğü.

Şanlıurfa bölgesi uygarlık tarihinde örgütlü emeğin ve uzmanlaşmanın ilk örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. 2021 ile 2024 yılları arasında, UNESCO Dünya Mirası Alanı Göbeklitepe’de bulunanlara benzer 250’den fazla T şeklinde megalit bloğun bulunduğu Karahantepe de dahil olmak üzere toplam 12 yerde kazılar yapılacak. Bu kazılardan elde edilen buluntuların, tarih öncesi çağlardaki insanlık bilgimize, günlük yaşamları ve ritüelleri de dahil olmak üzere, önemli ve geniş kapsamlı katkılar sağlayacağına inanılmaktadır.

Şanlıurfa’da Neolitik Çağ’ın erken evrelerini yansıtan Göbeklitepe’ye benzer birçok yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir.

Karahantepe'de hayvan tasvirlerinin yer aldığı 250'den fazla T şeklinde megalit bulunuyor. Fotoğraf: TGA
Karahantepe’de hayvan tasvirlerinin yer aldığı 250’den fazla T şeklinde megalit bulunuyor. Fotoğraf: TGA

12.000 yıl önce sığınakların konutlara dönüşmesinin başlangıcı olarak kabul edilen ve köylerin ortaya çıktığı Taş Tepeler’de, tabakalı bir toplum oluşmuş ve temel ticaret yapabilme yeteneği gelişmiştir.

Bölgedeki anıtsal megalitik yapıların, insanların toplandığı ortak alanlar olduğuna inanılıyor.

Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki yüksek kireçtaşı platoda bir tepenin yamacına oyulmuş Karahantepe’deki kazıya öncülük eden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya Profesörü Necmi Karul, “Artık tarihe farklı bir bakış açısına sahibiz” diyor.

Necmi Karul, Eylül ayındaki bir sunumunda, “Bulgularımız, dünya çapında hala okul kitaplarında görülen yerleşik yaşamın çiftçilik ve hayvancılıktan kaynaklandığı algısını değiştiriyor. Bu, insanların hala avcı-toplayıcıyken başladığını ve tarımın yerleşik yaşamın bir nedeni değil, sonucu olduğunu gösteriyor” dedi.

Taş Tepeler harita

Bir uçtan bir uca 200 kilometrelik bir alanı kaplayan Taş Tepeler, en eski yerleşik topluluklara ev sahipliği yapmış bir Anadolu ve Yukarı Mezopotamya bölgesidir.

Bildiğimiz kadarıyla Taş Tepeler, yerleşikliğin ve toplumsal birliğin yeryüzündeki ilk örneğidir. İnsanların yaklaşık 1.500 yıl boyunca yaşadığı Karahantepe’de kutsal ve laik mekanlar aynı anda inşa edildi ve hiçbir çiftlik bitki örtüsü kalıntısına rastlanmadı.

Eskiden göçebe insanların ibadet için geldiği tek yer olduğu düşünülen Göbeklitepe, şimdi eş zamanlı yerleşimlerin bir parçası olarak görülüyor. Son çalışmalar, Göbeklitepe’deki evsel yapıları da ortaya çıkardı. Karul, “Bu bölgede dünyanın en eski köylerinde ilk kez anıtsal yapılarla karşılaşıyoruz” diyor.

Prof. Dr. Necmi Karul
Prof. Dr. Necmi Karul

Geleneksel düşünceye meydan okumak

Bilim adamları, yaklaşık 10.000 yıl önce bitki ve hayvanların evcilleştirilmesinin insanları yerleşik bir yaşam tarzı benimsemeye zorladığını ve gıda üretimindeki artışın karmaşık topluluklar kurmalarını ve medeniyet için temel oluşturmalarını sağladığını uzun zamandır varsayıyorlar. Bununla birlikte, Taş Devri insanlarının teknik olarak gerekli olmaktan ziyade manevi faaliyetler için kalıcı binalar inşa ettiğine dair ortaya çıkan kanıtlar, işbölümü ve ortak tören temaları ile büyük ölçekli bir medeniyetten yoksun olduklarına dair geleneksel bilgeliğe meydan okuyor.

Buz Devri’nin sonuyla aynı zamana denk gelen Neolitik çağ, insanlığın yiyecek aramadan çiftçiliğe muazzam geçişini sembolize ediyor.

İstanbul Üniversitesi arkeoloji fahri profesörü Mehmet Özdoğan, “Bilim camiasının bu ezber bozan araştırmayı sindirmesi ve kabul etmesi zaman alacak” dedi.

 Taş Tepeler – Sayburç
Taş Tepeler – Sayburç

“Artık bildiklerimizi, yani uygarlığın, insanlar aç olduğu için buğday yetiştirmeye başlayan yatay bir toplumdan doğduğunu yeniden düşünmeli ve bu dönemi çok yönlü toplumuyla değerlendirmeliyiz. Aile hukukundan mirasa, devletten bürokrasiye kadar günümüz uygarlığının temelleri Neolitik dönemde atıldı”

12 bin yıl önce sığınağın meskene dönüştüğü ve gerçek köylerin ortaya çıktığı sürecin başlangıcı olduğu düşünülen Taş Tepeler’de, insanlığın ilk çanak çömlek kullanımı ve temel ticaret girişimlerini yürütebilme becerisine ilişkin buluntular bulunuyor. Bölgedeki anıtsal yapıların insanların bir araya geldiği ortak alanlar olduğuna inanılıyor.

Karahantepe, Şanlıurfa’nın ilginç kireçtaşı otantik arazi yapısı içinde yükseliyor. Bu kalker kayaçlar buluntuların ana malzemesidir.

Karahantepe'yi Göbeklitepe'den ayıran insan tasvirleri ve üç boyutlu insan heykelleri bulundu.
Karahantepe’yi Göbeklitepe’den ayıran insan tasvirleri ve üç boyutlu insan heykelleri bulundu.

Karul, Karahantepe’nin dairesel odalarının önceden planlandığını ve “anakayanın çok ustaca işlenmesinin etkileyici bir tarih öncesi mimari mühendisliği ortaya çıkardığını” söylüyor. “Farklı amaçlarla birden fazla yapı inşa etmek, karmaşık bir inanç sisteminin yansımasıdır. Dinden gerçek anlamıyla bahsetmek mümkün değil ama radikal bir şekilde ortaya konan bir dizi farklı, sınırlı ritüel görüyoruz.”

Böceklerden memelilere kadar uzanan taş kabartmalarda, erkeklerin kafalarını yakalayan saldıran hayvanlar gösterilmiştir. Karul’a göre, insanların kendilerini hayvanlar dünyasından ayrı görmeye başladığını gösteren yaklaşık 200 yıl öncesine ait Göbeklitepe’dekinden daha fazla insan görüntüsü var. Karahantepe’de düzinelerce T şeklinde dikilitaş -insan formunun soyut tasvirleri- keşfedildi.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Göbeklitepe D tapınağının replikası
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Göbeklitepe D tapınağının replikası

Tüm hayvanlar saldırgan olarak tasvir edilmiştir ve hepsi erkeksi hayvanlardır. Taşların üzerinde birkaç motifin bulunmasının bazı ortaklıkların varlığına işaret ettiğini belirten Karul, “Toplumların ortak hafızaları olduğunu gösteriyor. Karahantepe’yi Göbeklitepe ile birlikte düşündüğümüzde mantıklı geliyor. Yaklaşık 1500 yıllık süreci anlaşılır hale getirmeye çalışıyoruz.”

2007 yılında birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen Karahantepe, Tek Tek Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor.

Şanlıurfa şehir merkezine 46 kilometre uzaklıkta bulunan Karahantepe 1997 yılında keşfedildi. Alanda ilk kazılar 2019 yılında başlatıldı. Karahantepe’de hayvan tasvirleri bulunan 250’den fazla T şeklinde megalit bulunuyor.

Bu stel ve heykellerin yer aldığı sergi Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde açıldı .

Kapak Fotoğrafı: Karahantepe. TGA

Banner
Benzer Yazılar

Laodikya’da Ortaya Çıkarılan Gizli Kiliseli Ev

31 Ekim 2020

31 Ekim 2020

Denizli sınırları içerisinde yer alan antik kent Laodikya’da kazı çalışmaları sırasında içerisinde bir kilisede  bulunan 20 odalı bir peristilyum ortaya...

Nadir Bulunan Hitit Mührü Çorum Müzesinde Sergilenecek

20 Mart 2021

20 Mart 2021

Çorum Ortaköy’de bulunan Şapinuva bölgesi olarak tanımlanan yerde 3500 yıllık bir Hitit mührü bulundu. Şapinuva, Bilindiği üzere Hitit İmparatorluğunun en...

İspanya’da Dev Fenike Savunma Hendeği Keşfedildi

5 Ocak 2021

5 Ocak 2021

İspanya’nın güneydoğusundaki Costa Blanca’daki Alicante eyaleti Guardamar del Segura kasabasında bulunan Cabezo Pequeño del Estaño’nun Fenike bölgesinde kazı yapan arkeologlar,...

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Depoları Neden Taşınıyor?

24 Mayıs 2021

24 Mayıs 2021

İçindekiler1 Deprem ve diğer afetlere karşı daha iyi muhafaza edilecektir.2 Ertuğrul Günay, “Yanlış ve Sakıncalı Bir Karar”3 Polat; “Yanlış Bir...

Arkeoloğun Bir Şey Yok Dediği Yerde Tarih Yatıyor

10 Temmuz 2021

10 Temmuz 2021

İstanbul, tarihin her devrine ait birçok izleri içinde barındırıyor. Yarımburgaz mağarası ve Megaralıların günümüz Kadıköy ilçesinde kurdukları ilk yerleşim olan...

Avarlar hakkında yeni bulgulara ulaşıldı

2 Nisan 2022

2 Nisan 2022

250 yıl boyunca Orta ve Doğu Avrupa’nın çoğunu yöneten Avarlar, Attila’nın Hunlarından daha az biliniyordu, ancak şüphesiz daha başarılıydılar. MS...

Tarihin En Acımasız Türk ve Kadın Düşmanı ve Onun Şatosu

19 Aralık 2020

19 Aralık 2020

Acımasızlık, kan ve vahşetin esiri olmuş hükümdarlar tarihin her döneminde olagelmiştir. Yaptığı acımasız ve zalim işkenceler ile adı hiç silinmeyen,...

Sağlık ve Temizlik Tanrıçası ‘Hygieia’nın Heykeli Bulundu

19 Ağustos 2021

19 Ağustos 2021

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun’un kazı koordinatörlüğünde devam eden Aizanoi Antik Kenti...

Galloway Viking Hazinesinin Orta Asya İşçiliği Herkesi Şaşırttı

27 Mayıs 2021

27 Mayıs 2021

Uzmanlar bir metal detektörü tarafından keşfedilen Viking Çağı hazinesinin büyüleyici sırlarını ortaya çıkardı. Altın, gümüş, mücevher, nadir bir Anglo-Sakson haçı...

İran’dan Kaçırılan Antik Sırlı Tuğlaları İsviçre İade Etti

30 Aralık 2020

30 Aralık 2020

Yaklaşık 40 yıl önce İran’dan kaçırılan 49 sanat eseri İsviçreli yetkililerin yardımlarıyla evlerine iade edildi. Kültürel Miras, Turizm ve El...

Minos sanatının eşsiz eseri olan Pylos Combat Agate, Prehistorik çağın Davut’u olmalı

22 Kasım 2021

22 Kasım 2021

3.500 yıllık bir Yunan mezarında bulunan eser o kadar iyi tasarlanmış ki, bir Rönesans eseri kadar canlı ve gerçekçi bir...

Demir Çağı Savaşçıları, Yenilen Düşmanlarının Kılıçlarını Büküyor

22 Nisan 2021

22 Nisan 2021

Vestfalya-Lippe Bölge Birliği’nden (LWL) arkeologlar, bir metal dedektörünün “Batı Almanya’daki en büyük Demir Çağı silah istiflerinden birini” keşfettiğini açıkladı. Olpe...

Giresun Adası Kurtarma Kazıları Başlıyor

18 Mayıs 2021

18 Mayıs 2021

Karadeniz Bölgesi’nde insan yerleşimin ilk örneklerinin görüldüğü Giresun Adası’nda kurtarma kazı çalışmaları tekrar başlıyor. Giresun Valiliği’nin konu ile ilgili olarak...

3 Bin 500 Yıllık Hitit Kenti Büklükale Kazılarında Yeni Binaların Çıkarılması Hedefleniyor

1 Haziran 2022

1 Haziran 2022

Büklükale, Hitit İmparatorluğu’nun en önemli yerleşim alanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında devam eden Büklükale...

İzmir’de 14 bin yıllık insan izleri bulunan mağarada çalışmalar devam ediyor

18 Şubat 2022

18 Şubat 2022

İzmir’in Dikili ilçesinde 14 bin yıl öncesine uzanan insan izlerinin bulunduğu mağarada inceleme ve araştırma çalışmalarına aralıksız devam ediliyor. Dikili...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mail bültenimize katılmak için e-posta adresinizi yazınız.