30 March 2023 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Amerika’nın 20 Dolarında Siyahi Tarih

Amerika tarihi boyunca ilk defa bir banknotta siyahi bir kadına yer verilecek. Aslında planlama Biden seçimlerinden çok öncesine Obama dönemine kadar uzanıyor. Obama bu yeniliği kendi döneminde açıklamış olmasına rağmen, mantıklı olmayan sebeplerle proje rafa kaldırılmıştı. Trump döneminde ise hiç ilgilenilmedi. Amerika’nın yeni başkanı Joe Biden ise projeyi gündemine aldı.

Beyaz Saray’ın basın sekreteri Jen Psaki, “Başkan Joe Biden, çeşitliliği yönetiminin en önemli parçası haline getirdi ve bu, köleliğin ülke tarihindeki rolünü küçümsemeye çalışan Trump yönetimiyle keskin bir tezat oluşturdu. Notlarımızın … ülkemizin tarihini ve çeşitliliğini yansıtması önemlidir ve Harriet Tubman’ın yeni 20 dolarlık banknotu süsleyen görüntüsü kesinlikle bunu yansıtacaktır … bu yüzden bu çabayı hızlandırmanın yollarını araştırıyoruz” dedi.

Peki Harriet Tubman kimdir? Neden Amerikan banknotları üzerine resmi konulacak bizlerde bunu kaleme almak istedik.

Harriet Tubman’ın doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 1820 ila 1825 arasında olduğu tahmin edilmektedir.Maryland, Dorchester County’de köle olan ebeveynlerinin 9 çocuğundan biriydi. Annesi Harriet “Rit” Green, Mary Pattison Brodess’e ait bir köleyken, babası Ben Ross ,Anthony Thompson’a aitti.Thompson ve Brodess evlenince iki kölenin hayatı da birleşmiş oldu.

Araminta Harriet Ross olarak adlandırılan Tubman, ebeveynleri tarafından “Darphane” lakaplıydı. Araminta, muhtemelen annesini onurlandırmak için evliliği sırasında adını Harriet olarak değiştirdi.

Harriet Tubman ve ailesi

Köle olarak doğmak ailenin her zaman bir arada kalamayacağını kabul etmek demekti. Mary Brodess’in oğlu Edward, Tubman’ın üç kız kardeşini uzaktaki tarlalara satarak aileyi parçaladı. Sonrasında ise Gürcistanlı bir tüccar küçük kardeşini almak isteyince annesinin direnişi Tubman için bir dönem noktası oldu.

Çocukluğu boyunca fiziksel şiddete maruz kalan Tubman ve ailesi için hayat kesinlikle kolay değildi. Tubman için en ağır olanı Tubman’ın ergenliğinde meydana geldi. Erzak almak için bir kuru gıda dükkanına gönderilmiş, tarlaları izinsiz terk eden bir köleyle karşılaştı. Adamın gözetmeni, Tubman’ın kaçmayı engellemesine yardım etmesini istedi. Tubman reddettiğinde, gözetmen kafasına iki kiloluk bir ağırlık fırlattı. Tubman, hayatının geri kalanında nöbetler, şiddetli baş ağrıları ve narkoleptik ataklara katlanmak zorunda kalacaktı. Ayrıca dini deneyimler olarak sınıflandırdığı yoğun rüya halleri yaşadı.

Özgürlük ve kölelik arasındaki çizgi Tubman ve ailesi için belirsizdi. Tubman’ın babası Ben, önceki sahibinin vasiyetinde belirtildiği gibi 45 yaşında kölelikten kurtuldu. Bununla birlikte, Ben’in eski sahipleri için kereste tahmincisi ve ustabaşı olarak çalışmaya devam etmekten başka birkaç seçeneği vardı.

Rit ve çocuklarına benzer azat hükümleri uygulanmasına rağmen, aileye sahip olanlar onları serbest bırakmamayı tercih etti. Özgür statüsüne rağmen, Ben’in ailenin kararlarına itiraz etmek için çok az gücü vardı.

Harriet Tubman 2 kez evlendi. İlk evliliği özgür bir adam olan John Tubman oldu. İkincisinde ise Nelson Davis adında bir İç Savaş gazisi ile evlendi. Özgür olan bir adamla köle olan birinin evli olması köle olanın hayatına aynı şekilde geçirmesine engel olmuyordu. yani hayatlarında değişen bir şey olmuyordu.

Harriet Tubman

Yeraltı Demiryolu

1850 ile 1860 yılları arasında Tubman, Yeraltı Demiryolu olarak bilinen ağın ardından Güney’den Kuzeye 19 sefer yaptı. Ailesi ve birkaç kardeşi dahil 300’den fazla kişiye kölelikten özgürlüğe rehberlik etti ve liderliği için “Musa” lakabını kazandı.

Tubman, Kuzeyin güvenliğinde kalmaktansa, ailesini ve kölelik içinde yaşayan diğerlerini Yeraltı Demiryolu üzerinden kurtarmayı görev edinmişti. Aralık 1850’de Tubman, iki küçük çocuğuyla birlikte yeğeni Kessiah’ın satılacağına dair bir uyarı aldı. John Bowley adında özgür bir siyah adam olan Kessiah’ın kocası, Baltimore’daki bir müzayedede karısı için kazanan teklifi yaptı. Tubman daha sonra tüm ailenin Philadelphia’ya gitmesine yardım etti. Bu, Tubman’ın ilk gezisi oldu.

Kölelikten kaçmanın dinamikleri 1850’de Kaçak Köle Yasasının kabul edilmesiyle değişti. Bu yasa, kaçan kölelerin Kuzey’de yakalanabileceğini ve köleliğe geri döndürülebileceğini, bu da eski kölelerin ve Özgür Devletlerde yaşayan özgür Siyahların kaçırılmasına yol açabileceğini belirtti. Kuzeydeki kolluk kuvvetleri, kişisel ilkelerine bakılmaksızın, kölelerin yakalanmasına yardım etmek zorunda kaldı.

Nisan 1858’de Tubman, kölelik kurumunu bozmak ve yok etmek için şiddetin kullanılmasını savunan kölelik karşıtı John Brown ile tanıştı. Tubman, Brown’un hedeflerini paylaştı ve en azından yöntemlerini tolere etti. Tubman, Brown ile tanışmadan önce kehanetsel bir vizyona sahip olduğunu iddia ediyordu.

Brown, Harper’s Ferry’deki  köle sahiplerine yönelik bir saldırı için destekçileri toplamaya başladığında, yardım için “General Tubman” dan yardım istedi. Brown’ın müteakip idamından sonra Tubman onu şehit olarak övdü.

Auburn’daki Harriet Tubman heykeli.

Tubman, İç Savaş sırasında aktif kaldı. Birlik Ordusu için aşçı ve hemşire olarak çalışan Tubman, kısa sürede silahlı bir izci ve casus oldu. Savaşta silahlı bir sefere liderlik eden ilk kadın, Güney Carolina’da 700’den fazla köleyi özgürleştiren Combahee Nehri Baskını’na da rehberlik etti.

1859’un başlarında kölelik karşıtı Senatör William Seward , Tubman’a New York, Auburn’un eteklerinde küçük bir arazi parçası sattı. Auburn’daki arazi Tubman’ın ailesi ve arkadaşları için bir sığınak haline geldi. Tubman, savaşı takip eden yıllarını bu mülkte, ailesiyle ve orada ikamet ederken, diğerleriyle ilgilenerek geçirdi.

Tubman’ın şöhretine ve itibarına rağmen, finansal olarak hiçbir zaman güvende değildi. Tubman’ın arkadaşları ve destekçileri, onu desteklemek için bir miktar para toplayabildiler. Bir hayranı olan Sarah H. Bradford, Harriet Tubman’ın Yaşamındaki Sahneler başlıklı bir biyografi yazdı ve elde edilen gelir Tubman ve ailesine gitti.

Tubman, ekonomik sıkıntılarına rağmen cömert bir kadındı. 1903’te, arazisinin bir parçasını Auburn’daki Afrika Metodist Piskoposluk Zion Kilisesi’ne bağışladı. Harriet Tubman Yaşlılar Evi bu sitede 1908’de açıldı.

Tubman, 10 Mart 1913’te arkadaşları ve ailesiyle çevrili olarak 93 yaşında öldü. Tubman yaşlandıkça, hayatının erken dönemlerinde görülen kafa yaralanmasının sonuçları ağırlaşmaya başladı. Düzenli olarak yaşadığı ağrıları ve “uğultuları” hafifletmek için Boston Massachusetts General Hospital’da beyin ameliyatı geçirdi. Tubman adının verildiği huzurevine yatırıldı. Auburn’deki Fort Hill Mezarlığı’na askeri onurla gömüldü.

Banner
Benzer Yazılar

Mısır’da Bulunan Mumya Portresi ile Mumyanın 3D Rekonstrüksiyonu Karşılaştırıldı.

15 Ekim 2020

15 Ekim 2020

Bilim adamları bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Ms.1000 ‘ler de yaygın bir gelenek olan ölü gömme işlemlerinde mumyaların yüzüne koyulan ölü...

7 bin yıllık mezarda inek kanı içildiğine dair en eski kanıtlar ele geçti

24 Mart 2023

24 Mart 2023

Sudan’da arkeologlar bir mezarda inek kanı içme ritüelinde kullanılmış olduğunu düşündükleri kemik aletler buldu. İnek kanı içme günümüzde Doğu Afrika’da...

Leicester Katedrali kazılarında 1800 yıllık Roma tapınağı kalıntılarına ulaşıldı

7 Mart 2023

7 Mart 2023

Leicester Üniversitesi arkeologlarının gerçekleştirdiği kazılarda, Leicester Katedrali’nin bulunduğu alanın yaklaşık 1.800 yıl önce ibadet ve dini gözlem için kullanıldığına dair...

Çin’de ortaya çıkarılan antik pişmiş toprak dansçılar ve müzisyenler

14 Kasım 2022

14 Kasım 2022

Çinli arkeologlar yakın zamanda Shanxi eyaletinin Datong kentindeki Kuzey Wei Hanedanlığı’na (386-534) tarihlenen bir mezardan pişmiş toprak heykelcik grubu keşfettiler....

Trabzon’da 700 Yıllık Kilise Müze Oluyor

31 Ocak 2021

31 Ocak 2021

St. Michael kilisesinin 2018 yılında başlayan restorasyonu tamamlandı. Trabzon’un Akçaabat beldesinde bulunan 7 asırlık kilisenin bundan sonra müze olarak hizmet...

Yazı sistemlerinin evrimine ışık tutan Afrika Vai Dili

5 Şubat 2022

5 Şubat 2022

Yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe sahip yazının gelişimi üzerine çalışmalar devam ediyor. Mezopotamya’da ortaya çıkan yazı, günümüzde bilindiği kadarıyla...

Milion Taşı Kazı Alanında İnsan Kabartması Bulundu

18 Temmuz 2021

18 Temmuz 2021

Doğu Roma döneminden kalan Milion Taşı (Milyon Taşı olarak da bilinir) İstanbul’un tarihi miraslarından birisidir. İstanbul’un Fatih ilçesi Cağaloğlu semtinde...

Endonezya’da bir mağarada bulunan 31.000 yıllık iskelet amputasyonun bilinen en eski kanıtı olabilir

7 Eylül 2022

7 Eylül 2022

Yeni bir araştırmanın sonucuna göre; Endonezya’da bir mağarada bulunan 31.000 yıllık iskelet amputasyonun bilinen en eski kanıtı olabilir. Genç yetişkine...

Meksika’da Maya Uygarlığına Ait Bir İnsan Boyunda Maske Bulundu

27 Ocak 2021

27 Ocak 2021

Meksika’nın Yucatán eyaletindeki bir arkeolojik alanda, bir insan boyunda dev bir Maya maskesi ortaya çıktı. Novedades Yucatán’ın haberine göre, bilinmeyen...

Bahariya Vahasında Keşfedilen Eski Hristiyan Yerleşimi

14 Mart 2021

14 Mart 2021

Mısır son zamanlarda yeni keşiflerle sık sık gündem oluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en eski bira fabrikası ile gündem...

Esna Tapınağında Tozların Altından Çıkan Koca Evren

23 Kasım 2020

23 Kasım 2020

Esna Tapınağı uzun bir süredir yenilenmeyi ve yeniden nefes almayı beklerken geçtiğimiz günlerde eski renklerine kavuşmanın sevincini yaşamıştı. Bizde bu haberi...

Fas’ta ilk kez bir Roma askeri gözetleme kulesi bulundu

7 Kasım 2022

7 Kasım 2022

Türünün ilk örneği olan bir Roma askeri gözetleme kulesi, Fas’ın kuzeyindeki Volubilis antik kentinde Polonyalı ve Faslı arkeologlardan oluşan bir...

Denizci bir halk olmayan Hititler Doğu Akdeniz ticaretini nasıl elinde tuttu

11 Aralık 2022

11 Aralık 2022

Anadolu, Tunç Çağı’nda önemli kara ticaret yollarına sahipti. Asurlu tüccarların kurduğu karumlar MÖ 2 binli yıllarda ticaretin ana damarlarını oluşturdu....

Arkeologlar, Alfabenin Kayıp Halkasını Buldular

15 Nisan 2021

15 Nisan 2021

Yazı, uygarlık tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir. Ekonomik hayatın bir sonucu olarak ortaya çıkan yazı, Mezopotamya halklarından Sümerliler tarafından bulunmuş...

Uluslararası Hititoloji Kongresi tarihinde ilk defa İstanbul’da düzenlenecek

29 Aralık 2021

29 Aralık 2021

Anadolu, binlerce yıldan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan eşsiz bir coğrafyadır. Bu medeniyetlerden en çok dikkati çeken kendilerine “Hatti...

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]