25 June 2024 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Amerika’nın 20 Dolarında Siyahi Tarih

Amerika tarihi boyunca ilk defa bir banknotta siyahi bir kadına yer verilecek. Aslında planlama Biden seçimlerinden çok öncesine Obama dönemine kadar uzanıyor. Obama bu yeniliği kendi döneminde açıklamış olmasına rağmen, mantıklı olmayan sebeplerle proje rafa kaldırılmıştı. Trump döneminde ise hiç ilgilenilmedi. Amerika’nın yeni başkanı Joe Biden ise projeyi gündemine aldı.

Beyaz Saray’ın basın sekreteri Jen Psaki, “Başkan Joe Biden, çeşitliliği yönetiminin en önemli parçası haline getirdi ve bu, köleliğin ülke tarihindeki rolünü küçümsemeye çalışan Trump yönetimiyle keskin bir tezat oluşturdu. Notlarımızın … ülkemizin tarihini ve çeşitliliğini yansıtması önemlidir ve Harriet Tubman’ın yeni 20 dolarlık banknotu süsleyen görüntüsü kesinlikle bunu yansıtacaktır … bu yüzden bu çabayı hızlandırmanın yollarını araştırıyoruz” dedi.

Peki Harriet Tubman kimdir? Neden Amerikan banknotları üzerine resmi konulacak bizlerde bunu kaleme almak istedik.

Harriet Tubman’ın doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 1820 ila 1825 arasında olduğu tahmin edilmektedir.Maryland, Dorchester County’de köle olan ebeveynlerinin 9 çocuğundan biriydi. Annesi Harriet “Rit” Green, Mary Pattison Brodess’e ait bir köleyken, babası Ben Ross ,Anthony Thompson’a aitti.Thompson ve Brodess evlenince iki kölenin hayatı da birleşmiş oldu.

Araminta Harriet Ross olarak adlandırılan Tubman, ebeveynleri tarafından “Darphane” lakaplıydı. Araminta, muhtemelen annesini onurlandırmak için evliliği sırasında adını Harriet olarak değiştirdi.

Harriet Tubman ve ailesi

Köle olarak doğmak ailenin her zaman bir arada kalamayacağını kabul etmek demekti. Mary Brodess’in oğlu Edward, Tubman’ın üç kız kardeşini uzaktaki tarlalara satarak aileyi parçaladı. Sonrasında ise Gürcistanlı bir tüccar küçük kardeşini almak isteyince annesinin direnişi Tubman için bir dönem noktası oldu.

Çocukluğu boyunca fiziksel şiddete maruz kalan Tubman ve ailesi için hayat kesinlikle kolay değildi. Tubman için en ağır olanı Tubman’ın ergenliğinde meydana geldi. Erzak almak için bir kuru gıda dükkanına gönderilmiş, tarlaları izinsiz terk eden bir köleyle karşılaştı. Adamın gözetmeni, Tubman’ın kaçmayı engellemesine yardım etmesini istedi. Tubman reddettiğinde, gözetmen kafasına iki kiloluk bir ağırlık fırlattı. Tubman, hayatının geri kalanında nöbetler, şiddetli baş ağrıları ve narkoleptik ataklara katlanmak zorunda kalacaktı. Ayrıca dini deneyimler olarak sınıflandırdığı yoğun rüya halleri yaşadı.

Özgürlük ve kölelik arasındaki çizgi Tubman ve ailesi için belirsizdi. Tubman’ın babası Ben, önceki sahibinin vasiyetinde belirtildiği gibi 45 yaşında kölelikten kurtuldu. Bununla birlikte, Ben’in eski sahipleri için kereste tahmincisi ve ustabaşı olarak çalışmaya devam etmekten başka birkaç seçeneği vardı.

Rit ve çocuklarına benzer azat hükümleri uygulanmasına rağmen, aileye sahip olanlar onları serbest bırakmamayı tercih etti. Özgür statüsüne rağmen, Ben’in ailenin kararlarına itiraz etmek için çok az gücü vardı.

Harriet Tubman 2 kez evlendi. İlk evliliği özgür bir adam olan John Tubman oldu. İkincisinde ise Nelson Davis adında bir İç Savaş gazisi ile evlendi. Özgür olan bir adamla köle olan birinin evli olması köle olanın hayatına aynı şekilde geçirmesine engel olmuyordu. yani hayatlarında değişen bir şey olmuyordu.

Harriet Tubman

Yeraltı Demiryolu

1850 ile 1860 yılları arasında Tubman, Yeraltı Demiryolu olarak bilinen ağın ardından Güney’den Kuzeye 19 sefer yaptı. Ailesi ve birkaç kardeşi dahil 300’den fazla kişiye kölelikten özgürlüğe rehberlik etti ve liderliği için “Musa” lakabını kazandı.

Tubman, Kuzeyin güvenliğinde kalmaktansa, ailesini ve kölelik içinde yaşayan diğerlerini Yeraltı Demiryolu üzerinden kurtarmayı görev edinmişti. Aralık 1850’de Tubman, iki küçük çocuğuyla birlikte yeğeni Kessiah’ın satılacağına dair bir uyarı aldı. John Bowley adında özgür bir siyah adam olan Kessiah’ın kocası, Baltimore’daki bir müzayedede karısı için kazanan teklifi yaptı. Tubman daha sonra tüm ailenin Philadelphia’ya gitmesine yardım etti. Bu, Tubman’ın ilk gezisi oldu.

Kölelikten kaçmanın dinamikleri 1850’de Kaçak Köle Yasasının kabul edilmesiyle değişti. Bu yasa, kaçan kölelerin Kuzey’de yakalanabileceğini ve köleliğe geri döndürülebileceğini, bu da eski kölelerin ve Özgür Devletlerde yaşayan özgür Siyahların kaçırılmasına yol açabileceğini belirtti. Kuzeydeki kolluk kuvvetleri, kişisel ilkelerine bakılmaksızın, kölelerin yakalanmasına yardım etmek zorunda kaldı.

Nisan 1858’de Tubman, kölelik kurumunu bozmak ve yok etmek için şiddetin kullanılmasını savunan kölelik karşıtı John Brown ile tanıştı. Tubman, Brown’un hedeflerini paylaştı ve en azından yöntemlerini tolere etti. Tubman, Brown ile tanışmadan önce kehanetsel bir vizyona sahip olduğunu iddia ediyordu.

Brown, Harper’s Ferry’deki  köle sahiplerine yönelik bir saldırı için destekçileri toplamaya başladığında, yardım için “General Tubman” dan yardım istedi. Brown’ın müteakip idamından sonra Tubman onu şehit olarak övdü.

Auburn’daki Harriet Tubman heykeli.

Tubman, İç Savaş sırasında aktif kaldı. Birlik Ordusu için aşçı ve hemşire olarak çalışan Tubman, kısa sürede silahlı bir izci ve casus oldu. Savaşta silahlı bir sefere liderlik eden ilk kadın, Güney Carolina’da 700’den fazla köleyi özgürleştiren Combahee Nehri Baskını’na da rehberlik etti.

1859’un başlarında kölelik karşıtı Senatör William Seward , Tubman’a New York, Auburn’un eteklerinde küçük bir arazi parçası sattı. Auburn’daki arazi Tubman’ın ailesi ve arkadaşları için bir sığınak haline geldi. Tubman, savaşı takip eden yıllarını bu mülkte, ailesiyle ve orada ikamet ederken, diğerleriyle ilgilenerek geçirdi.

Tubman’ın şöhretine ve itibarına rağmen, finansal olarak hiçbir zaman güvende değildi. Tubman’ın arkadaşları ve destekçileri, onu desteklemek için bir miktar para toplayabildiler. Bir hayranı olan Sarah H. Bradford, Harriet Tubman’ın Yaşamındaki Sahneler başlıklı bir biyografi yazdı ve elde edilen gelir Tubman ve ailesine gitti.

Tubman, ekonomik sıkıntılarına rağmen cömert bir kadındı. 1903’te, arazisinin bir parçasını Auburn’daki Afrika Metodist Piskoposluk Zion Kilisesi’ne bağışladı. Harriet Tubman Yaşlılar Evi bu sitede 1908’de açıldı.

Tubman, 10 Mart 1913’te arkadaşları ve ailesiyle çevrili olarak 93 yaşında öldü. Tubman yaşlandıkça, hayatının erken dönemlerinde görülen kafa yaralanmasının sonuçları ağırlaşmaya başladı. Düzenli olarak yaşadığı ağrıları ve “uğultuları” hafifletmek için Boston Massachusetts General Hospital’da beyin ameliyatı geçirdi. Tubman adının verildiği huzurevine yatırıldı. Auburn’deki Fort Hill Mezarlığı’na askeri onurla gömüldü.

Banner
Benzer Yazılar

Assos Antik Kenti 500 Gün Boyunca Ziyarete Kapalı

28 Nisan 2021

28 Nisan 2021

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Kenti, 500 gün boyunca ziyaretçilere kapalı olacak. Assos’un uzun bir süre kapalı olmasına antik...

Eşsiz Roma süvari geçit töreni miğferi yeniden yaratıldı

8 Nisan 2024

8 Nisan 2024

Amatör arkeologların 2001 yılında Leicestershire’daki Market Harborough yakınlarındaki Hallaton’da bir Demir Çağı bölgesini araştırırken buldukları yaldızlı gümüş benzersiz Roma süvari...

Antik Asur kenti Nimrud’da tanrıça İştar’ı tasvir eden türünün ilk örneği taş stel ortaya çıkarıldı

27 Haziran 2023

27 Haziran 2023

Pennsylvania Üniversitesi ve Iraklı arkeologlardan oluşan kazı ekibi Asur kenti Nimrud’da tanrıça İştar’ı tasvir eden türünün ilk örneği büyük bir...

Ordu’da Roma Dönemi 2.000 Yıllık Lahitler Bulundu

16 Eylül 2021

16 Eylül 2021

Ordu’da yol genişletme çalışmaları sırasında kepçe operatörünün dikkati sayesinde 2.000 yıllık lahitler bulundu. Lahitlerin içerisinde ziynet eşyaları da çıktı. Ordu’nun...

Karacahisar Kalesi’nde Orhan Bey’in kendi adına bastırdığı sikke bulundu

14 Eylül 2022

14 Eylül 2022

Ertuğrul Gazi’nin ölümünden sonra beyliğin başına geçen Osman Bey’in ilk fethettiği Bizans Kalesi olan Karacahisar’da oğlu Orhan Bey’in kendine adına...

6.000 pişmiş toprak savaşçının koruduğu hazine yüklü bir mezar odası keşfedildi

9 Haziran 2024

9 Haziran 2024

Çin’in dünyaca ünlü 6.000 gerçek boyutlu pişmiş toprak savaşçısı tarafından korunan İmparator Qin Shi Huang’ın mezarında hazine yüklü yeni bir...

Bulunan İskelet Vezüv’den Kaçanları Kurtarmaya Çalışan Subaya Ait Olabilir

11 Mayıs 2021

11 Mayıs 2021

2.000 yıl önce patlayan Vezüv Yanardağı birçok insanın ölümüne yol açmıştı. Patlamanın şiddeti ve Vezüv’ün çıkardığı lav ve küf bulutu...

Avrupa’da keşfedilen türünün en büyük deniz kaplumbağası fosili İspanya’da ortaya çıkarıldı

22 Kasım 2022

22 Kasım 2022

Kuzey İspanya’da, bilim adamları yeni bir muazzam deniz kaplumbağası türünün kalıntılarını keşfettiler. Tarih öncesi yaratık, Avrupa’da şimdiye kadar bulunan, yaklaşık...

İngiltere’de 10.500 yıllık Avcı-Toplayıcı yerleşimi bulundu

21 Ocak 2023

21 Ocak 2023

Chester Üniversitesi ve Manchester’dan bir arkeolog ekibi, İngiltere’nin Scarborough kenti yakınlarındaki kazılar sırasında Avcı-Toplayıcı yerleşimini keşfetti. Ekip tarafından Kuzey Yorkshire’daki...

Yunanistan’ın Akropolisi Çimentolama Kararına Tepkiler Büyüyor

3 Kasım 2020

3 Kasım 2020

Yunanistan kültür bakanlığı Akropolis’teki anıtların ziyaret koşullarını iyileştirmek adına Atina Parthenon’un üzerinde çalışma kararı aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Akropol’de sunulan...

Amastris Antik Kenti kurtarma kazılarında 2 bin yıllık amulet ortaya çıkarıldı

11 Kasım 2022

11 Kasım 2022

2014 yılında Bartın’ın Amasra ilçesinde okul inşaatı temel kazılarında Roma dönemi kalıntılarına ulaşılması sonrası gerçekleştirilen kurtarma kazılarında 2 bin yıllık...

İskoçya’da Binlerce Yıllık Hayvan Oymaları Bulundu

31 Mayıs 2021

31 Mayıs 2021

İskoçya’da 5.000 yıllık olduğu düşünülen tarih öncesi hayvan oymaları bulundu. Tarihi Çevre İskoçya (HES), 4.000 ila 5.000 yıllık olduğu düşünülen...

Polonya’daki Soldau toplama kampının yakınındaki iki toplu mezarda 8.000 kurbanın külleri bulundu.

15 Temmuz 2022

15 Temmuz 2022

Polonyalı yetkililer, II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından katledilen en az 8.000 Polonyalının küllerini içeren eski Nazi toplama kampı Soldau...

Mahkeme Assos için kararını verdi

24 Şubat 2022

24 Şubat 2022

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan MÖ 2 bin yılına tarihlendirilen Assos Antik Limanı, kaya ıslahı çalışmaları için Ayvacık Kaymakamlığı tarafından...

Myra-Andriake Antik Kenti Kazıları Başladı

28 Temmuz 2021

28 Temmuz 2021

Prof. Dr. Nevzat Çevik’in “Anadolu’nun ‘Pompei’si” olarak nitelendirdiği Likya Birliğinin en önemli 6 kentinden birisi olan Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra-Andriake...

Yorumlar
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]