2 December 2023 Gelecek Geçmişin Ürünüdür

Amerika’nın 20 Dolarında Siyahi Tarih

Amerika tarihi boyunca ilk defa bir banknotta siyahi bir kadına yer verilecek. Aslında planlama Biden seçimlerinden çok öncesine Obama dönemine kadar uzanıyor. Obama bu yeniliği kendi döneminde açıklamış olmasına rağmen, mantıklı olmayan sebeplerle proje rafa kaldırılmıştı. Trump döneminde ise hiç ilgilenilmedi. Amerika’nın yeni başkanı Joe Biden ise projeyi gündemine aldı.

Beyaz Saray’ın basın sekreteri Jen Psaki, “Başkan Joe Biden, çeşitliliği yönetiminin en önemli parçası haline getirdi ve bu, köleliğin ülke tarihindeki rolünü küçümsemeye çalışan Trump yönetimiyle keskin bir tezat oluşturdu. Notlarımızın … ülkemizin tarihini ve çeşitliliğini yansıtması önemlidir ve Harriet Tubman’ın yeni 20 dolarlık banknotu süsleyen görüntüsü kesinlikle bunu yansıtacaktır … bu yüzden bu çabayı hızlandırmanın yollarını araştırıyoruz” dedi.

Peki Harriet Tubman kimdir? Neden Amerikan banknotları üzerine resmi konulacak bizlerde bunu kaleme almak istedik.

Harriet Tubman’ın doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 1820 ila 1825 arasında olduğu tahmin edilmektedir.Maryland, Dorchester County’de köle olan ebeveynlerinin 9 çocuğundan biriydi. Annesi Harriet “Rit” Green, Mary Pattison Brodess’e ait bir köleyken, babası Ben Ross ,Anthony Thompson’a aitti.Thompson ve Brodess evlenince iki kölenin hayatı da birleşmiş oldu.

Araminta Harriet Ross olarak adlandırılan Tubman, ebeveynleri tarafından “Darphane” lakaplıydı. Araminta, muhtemelen annesini onurlandırmak için evliliği sırasında adını Harriet olarak değiştirdi.

Harriet Tubman ve ailesi

Köle olarak doğmak ailenin her zaman bir arada kalamayacağını kabul etmek demekti. Mary Brodess’in oğlu Edward, Tubman’ın üç kız kardeşini uzaktaki tarlalara satarak aileyi parçaladı. Sonrasında ise Gürcistanlı bir tüccar küçük kardeşini almak isteyince annesinin direnişi Tubman için bir dönem noktası oldu.

Çocukluğu boyunca fiziksel şiddete maruz kalan Tubman ve ailesi için hayat kesinlikle kolay değildi. Tubman için en ağır olanı Tubman’ın ergenliğinde meydana geldi. Erzak almak için bir kuru gıda dükkanına gönderilmiş, tarlaları izinsiz terk eden bir köleyle karşılaştı. Adamın gözetmeni, Tubman’ın kaçmayı engellemesine yardım etmesini istedi. Tubman reddettiğinde, gözetmen kafasına iki kiloluk bir ağırlık fırlattı. Tubman, hayatının geri kalanında nöbetler, şiddetli baş ağrıları ve narkoleptik ataklara katlanmak zorunda kalacaktı. Ayrıca dini deneyimler olarak sınıflandırdığı yoğun rüya halleri yaşadı.

Özgürlük ve kölelik arasındaki çizgi Tubman ve ailesi için belirsizdi. Tubman’ın babası Ben, önceki sahibinin vasiyetinde belirtildiği gibi 45 yaşında kölelikten kurtuldu. Bununla birlikte, Ben’in eski sahipleri için kereste tahmincisi ve ustabaşı olarak çalışmaya devam etmekten başka birkaç seçeneği vardı.

Rit ve çocuklarına benzer azat hükümleri uygulanmasına rağmen, aileye sahip olanlar onları serbest bırakmamayı tercih etti. Özgür statüsüne rağmen, Ben’in ailenin kararlarına itiraz etmek için çok az gücü vardı.

Harriet Tubman 2 kez evlendi. İlk evliliği özgür bir adam olan John Tubman oldu. İkincisinde ise Nelson Davis adında bir İç Savaş gazisi ile evlendi. Özgür olan bir adamla köle olan birinin evli olması köle olanın hayatına aynı şekilde geçirmesine engel olmuyordu. yani hayatlarında değişen bir şey olmuyordu.

Harriet Tubman

Yeraltı Demiryolu

1850 ile 1860 yılları arasında Tubman, Yeraltı Demiryolu olarak bilinen ağın ardından Güney’den Kuzeye 19 sefer yaptı. Ailesi ve birkaç kardeşi dahil 300’den fazla kişiye kölelikten özgürlüğe rehberlik etti ve liderliği için “Musa” lakabını kazandı.

Tubman, Kuzeyin güvenliğinde kalmaktansa, ailesini ve kölelik içinde yaşayan diğerlerini Yeraltı Demiryolu üzerinden kurtarmayı görev edinmişti. Aralık 1850’de Tubman, iki küçük çocuğuyla birlikte yeğeni Kessiah’ın satılacağına dair bir uyarı aldı. John Bowley adında özgür bir siyah adam olan Kessiah’ın kocası, Baltimore’daki bir müzayedede karısı için kazanan teklifi yaptı. Tubman daha sonra tüm ailenin Philadelphia’ya gitmesine yardım etti. Bu, Tubman’ın ilk gezisi oldu.

Kölelikten kaçmanın dinamikleri 1850’de Kaçak Köle Yasasının kabul edilmesiyle değişti. Bu yasa, kaçan kölelerin Kuzey’de yakalanabileceğini ve köleliğe geri döndürülebileceğini, bu da eski kölelerin ve Özgür Devletlerde yaşayan özgür Siyahların kaçırılmasına yol açabileceğini belirtti. Kuzeydeki kolluk kuvvetleri, kişisel ilkelerine bakılmaksızın, kölelerin yakalanmasına yardım etmek zorunda kaldı.

Nisan 1858’de Tubman, kölelik kurumunu bozmak ve yok etmek için şiddetin kullanılmasını savunan kölelik karşıtı John Brown ile tanıştı. Tubman, Brown’un hedeflerini paylaştı ve en azından yöntemlerini tolere etti. Tubman, Brown ile tanışmadan önce kehanetsel bir vizyona sahip olduğunu iddia ediyordu.

Brown, Harper’s Ferry’deki  köle sahiplerine yönelik bir saldırı için destekçileri toplamaya başladığında, yardım için “General Tubman” dan yardım istedi. Brown’ın müteakip idamından sonra Tubman onu şehit olarak övdü.

Auburn’daki Harriet Tubman heykeli.

Tubman, İç Savaş sırasında aktif kaldı. Birlik Ordusu için aşçı ve hemşire olarak çalışan Tubman, kısa sürede silahlı bir izci ve casus oldu. Savaşta silahlı bir sefere liderlik eden ilk kadın, Güney Carolina’da 700’den fazla köleyi özgürleştiren Combahee Nehri Baskını’na da rehberlik etti.

1859’un başlarında kölelik karşıtı Senatör William Seward , Tubman’a New York, Auburn’un eteklerinde küçük bir arazi parçası sattı. Auburn’daki arazi Tubman’ın ailesi ve arkadaşları için bir sığınak haline geldi. Tubman, savaşı takip eden yıllarını bu mülkte, ailesiyle ve orada ikamet ederken, diğerleriyle ilgilenerek geçirdi.

Tubman’ın şöhretine ve itibarına rağmen, finansal olarak hiçbir zaman güvende değildi. Tubman’ın arkadaşları ve destekçileri, onu desteklemek için bir miktar para toplayabildiler. Bir hayranı olan Sarah H. Bradford, Harriet Tubman’ın Yaşamındaki Sahneler başlıklı bir biyografi yazdı ve elde edilen gelir Tubman ve ailesine gitti.

Tubman, ekonomik sıkıntılarına rağmen cömert bir kadındı. 1903’te, arazisinin bir parçasını Auburn’daki Afrika Metodist Piskoposluk Zion Kilisesi’ne bağışladı. Harriet Tubman Yaşlılar Evi bu sitede 1908’de açıldı.

Tubman, 10 Mart 1913’te arkadaşları ve ailesiyle çevrili olarak 93 yaşında öldü. Tubman yaşlandıkça, hayatının erken dönemlerinde görülen kafa yaralanmasının sonuçları ağırlaşmaya başladı. Düzenli olarak yaşadığı ağrıları ve “uğultuları” hafifletmek için Boston Massachusetts General Hospital’da beyin ameliyatı geçirdi. Tubman adının verildiği huzurevine yatırıldı. Auburn’deki Fort Hill Mezarlığı’na askeri onurla gömüldü.

Banner
Benzer Yazılar

Peru Nazca’da Yeni Bir Kedi Geoglifi Keşfedildi

18 Ekim 2020

18 Ekim 2020

Peru Kültür bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Nazca’da yeni bir geoglif bulunduğu bildirildi. Bilindiği üzere Geoglif; zeminde üretilen ve tipik olarak kırıntılı...

Yunanistan’ın Akropolisi Çimentolama Kararına Tepkiler Büyüyor

3 Kasım 2020

3 Kasım 2020

Yunanistan kültür bakanlığı Akropolis’teki anıtların ziyaret koşullarını iyileştirmek adına Atina Parthenon’un üzerinde çalışma kararı aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Akropol’de sunulan...

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde “İnanç ve Sanat” Sergisi Ziyaretçileri Bekliyor

15 Nisan 2021

15 Nisan 2021

Türk ve İslam Eserleri Müzesi 16 Nisan 2021 tarihinde başlayıp Temmuz ayına kadar sürecek “İnanç ve Sanat” sergisine ev sahipliği...

Çin’in Hunan Eyaletinde Keşfedilen Antik Mezar Kompleksi

12 Ekim 2020

12 Ekim 2020

Çin’in Hunan eyaletindeki bir otobanda Han hanedanlığına ait (MÖ 202 – MS 220) tarihlenen bir grup antik mezar keşfedildi. Süregelen...

Yunanistan da Paiania Belediye Binası’nın Yapımı Sırasında İki Kadın Heykeli Bulundu

25 Ocak 2021

25 Ocak 2021

Yunanistan Kültür Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Atina’nın doğusundaki bir mezarın içinden kadın figürlerinin yer aldığı iki antik Yunan heykelinin...

Araştırmacılar, Vezüv patlamasında yanan Herculaneum parşömenlerini okumak için yapay zekayı kullanıyor

14 Ekim 2023

14 Ekim 2023

Araştırmacılar, MS 79’daki Vezüv patlamasında yanan antik Roma kenti Herculaneum’daki kömürleşmiş bir parşömendeki ilk metinlerden birinden ilk kelimeyi çıkarmak için...

Eski Mısır Bes kültü takipçileri uyuşturucu, insan kanı ve vücut sıvılarının üçlü bir karışımı içti

8 Haziran 2023

8 Haziran 2023

Araştırmacılar, Ptolemaik dönem Mısır’ına kadar uzanan eski bir Bes vazosunda bulunan bazı bileşenleri tanımladılar. Araştırmacılar, MÖ ikinci yüzyıl vazosu üzerinde...

Mezopotamya’nın Uruk antik kenti yakınlarında 4000 yıllık tekne ortaya çıkarıldı

9 Nisan 2022

9 Nisan 2022

Devlet Eski Eserler Kurulu Irak Alman Misyonu ve Alman Arkeoloji Enstitüsü Şark Dairesi’nden bir arkeolog ekibi, Uruk antik kenti yakınlarında...

İsveç’te Viking Dönemi Hristiyan Mezarlar Bulundu

28 Haziran 2021

28 Haziran 2021

Sigtuna’da Viking dönemi yedi Hristiyan mezarı bulundu. Arkeologlara göre, Viking dönemi mezarlar şehrin en eski zamanlarına, 10. yüzyılın sonlarına tarihleniyor....

Hampi Krishna Tapınağı 20 Yıldır Restore Edilmiyor

9 Kasım 2020

9 Kasım 2020

Hampi Krishna Tapınak kompleksinin restorasyonu için anlaşmaya varılmasının üzerinden 20 yıl geçti. Tapınak  Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesine 2000 yılında...

“Cheddar Man” Avrupalılara ait doğru bilenen yanlış bilgileri ortaya çıkardı

22 Kasım 2020

22 Kasım 2020

Bilim, özellikle de sosyal bilimler,  kendini sürekli yenileyen bir disiplindir. Yeni bir çalışma yeni bir bulgu geçmişte doğru olarak kabul...

Dendera Tapınağının İkinci Restorasyon Aşaması Tamamlandı

10 Mart 2021

10 Mart 2021

Tanrıça Hathor’a adanmış olan Dendera Tapınağı kompleksi uzun bir süredir restorasyon görmekteydi. Yukarı Mısır’da bulunan Dendera tapınağı, tanrıça Hathor’a adanmış...

Haydarpaşa Gar Alanı, Arkeopark ve Gar Kompleksi, tasarım konseptiyle dünyada bir ilk olacak

8 Şubat 2021

8 Şubat 2021

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Haydarpaşa Gar alanı için beklenen müjdeyi verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu...

Çin’de ilk kez Petalodus köpekbalığı dişleri bulundu

29 Ağustos 2021

29 Ağustos 2021

Çin’de 290 milyon yıllık, taç yaprağı şeklinde dişleri olan bir köpekbalığı fosili keşfedildi. Kuzey Çin, Shanxi Eyaleti, Yangquan Şehrindeki Qianshi...

İstinat Duvarı Çalışmasına Bakarken Roma Döneminden Kalma Stel Keşfetti

14 Ocak 2021

14 Ocak 2021

Erdoğan Tunaboylu, Bursa iline bağlı Nilüfer ilçesinde ki Evinin karşısında yapılan istinat duvarının yapımını izlerken Roma döneminden kalma steli keşfetti....

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[mc4wp_form id=”621″]